Polak pracujący w Katarze uniknie PIT

Rzeczpospolita (2016-02-15), autor: Mpa , oprac.: GR

lut 16, 2016
Osoba zarabiająca w krajach arabskich skorzysta z ulgi abolicyjnej, nawet jeśli za granicą nie płaci podatku. W kraju musi złożyć zeznanie – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Kobieta pracuje jako inżynier budowy w Katarze na rzecz miejscowego przedsiębiorstwa. Nie płaci tam w ogóle podatku dochodowego. Chciała się upewnić, że jej wynagrodzenie również w Polsce będzie zwolnione od podatku.
Izba Skarbowa w Poznaniu zgodziła się z jej stanowiskiem (ILPB2/4511-1-736/15-2/TR). Dyrektor Izby zwrócił uwagę, że osoby mające miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce rozliczają się tu co do zasady ze wszystkich dochodów. Dotyczy to tych, którzy mają na terenie RP tzw. ośrodek interesów życiowych lub przebywają ponad 183 dni w roku. Przepisy te stosuje się, uwzględniając odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa z Katarem przewiduje metodę odliczenia proporcjonalnego. Na jej podstawie w Polsce płaci się podatek od zagranicznych dochodów według specjalnie wyliczonej stopy opodatkowania. Podatnikowi przysługuje jednak tzw. ulga abolicyjna. Ma ona taki skutek, że jeśli dana osoba nie ma w Polsce żadnych zarobków, to nie musi też płacić tu podatku. Musi jednak złożyć tu zeznanie roczne, w którym wykaże ulgę abolicyjną.
Podobne zasady obowiązują, jeśli podatnik zawiera umowę o pracę z belgijską spółką, która wypłaca mu wynagrodzenie, ale pracuje na terenie Kataru. Izba Skarbowa w Łodzi (IPTPB3/4511-180/15-5/IR) przyznała, że jeśli nie osiągnie w 2016 r. żadnych dochodów w Polsce, to wynagrodzenie za pracę w Katarze nie podlega tu opodatkowaniu. Ma jednak obowiązek złożenia rocznego PIT.
Podatku w Polsce nie zapłaci również geolog pracujący na platformie wiertniczej w Arabii Saudyjskiej, co potwierdza Izba Skarbowa w Katowicach (IBPB-2-1/4511-492/15/BJP0). Nie ma znaczenia, że nie płaci w ogóle podatku w państwie źródła, bo w Arabii Saudyjskiej nie występuje podatek dochodowy. Według fiskusa istotne jest, że umowa podatkowa z Arabią Saudyjską przewiduje możliwość ich opodatkowania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 lutego 2016 r.