Przepisy nie przewidują możliwości jednostronnej zmiany oświadczenia zawartego w umowie o przeznaczeniu olejów opałowych – czytamy w Rzeczpospolitej
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami. W jej ramach sprzedaje kontrahentom oleje opałowe z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego. Obrót paliwami z danym kontrahentem jest regulowany jedną umową handlową. Umowy takie zawierają oświadczenie kontrahenta o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy akcyzowej.
Ze względu na długotrwałość procesu aneksowania umów spółka zamierza w takiej umowie wprowadzić mechanizm jednostronnej zmiany ww. oświadczenia. Z treści umowy miałoby wynikać, że kontrahent jest uprawniony do złożenia jej pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie ilości objętych nim wyrobów. Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed pierwszą sprzedażą olejów opałowych na podstawie zmienionego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu przekazała wcześniej kopię umowy.
Podatnik zadał pytanie, czy wobec olejów opałowych sprzedanych na podstawie zmienionego w taki sposób oświadczenia istnieje prawo do zastosowania obniżonej stawki akcyzy. Podatnik uznał, że skoro przedstawiony mechanizm zmiany oświadczenia zostanie sprecyzowany w zawartej z kontrahentem umowie i organ podatkowy zostanie poinformowany o zmianie treści oświadczenia złożonego w umowie przed pierwszą sprzedażą na podstawie zmienionego oświadczenia, to warunki do zastosowania obniżonej stawki akcyzy pozostaną zachowane.
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 grudnia 2015 r. (IBPP4/4513-165/15/MK) uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazała, że przepisy ustawy akcyzowej nie przewidują możliwości jednostronnej zmiany oświadczenia zawartego w umowie o przeznaczeniu olejów opałowych do celów opałowych. Uznała, że samo zawarcie oświadczenia w umowie okresowej jest przywilejem podatnika, a wszelkiego rodzaju uprzywilejowanie w systemie prawa podatkowego wymaga ścisłej interpretacji przepisów. Zaznaczyła, że nie ma przeszkód, aby strony umowy podpisały aneks do umowy lub zawarły nową umowę z oświadczeniem o innej treści albo by nabycie olejów odbywało się również poza zawartą umową na podstawie każdorazowych oświadczeń.
Więcej w Rzeczpospolitej z 15 lutego 2016 r.