Zatrudniam 40 osób. Jeden z pracowników, któremu wypłacam zasiłek chorobowy, złożył do ZUS wniosek w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Kto będzie je wypłacał i czy mam czekać na decyzję ZUS? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – skoro czytelnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego, po przyznaniu pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego będzie wypłacał również i to świadczenie. Sytuacja może się zmienić, jeśli:
– pracownikowi ustanie zatrudnienie – do wypłaty świadczeń należnych za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego jest bowiem uprawniony ZUS,
– okres przyznanego świadczenia wykroczy poza 2016 r., a na dzień 30 listopada 2016 r. zainteresowany będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób – wówczas jako płatnik składek nie będzie uprawniony do wypłaty zasiłków w 2017 r., a tym samym za okres od 1 stycznia 2017 r. płatność świadczenia rehabilitacyjnego przejmie ZUS.
Kwestię tę reguluje art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).
Aby podjąć wypłatę przyznanego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego, czytelnik musi poczekać na decyzję ZUS, nawet jeśli wcześniej pracownik dostarczy otrzymane od lekarza orzecznika wydane w tej sprawie orzeczenie.
Od orzeczenia tego ubezpieczony może bowiem złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Prezes ZUS natomiast może zgłosić zarzut wadliwości. Dlatego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego stanowi orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 22 lutego 2016 r.