Opłata za klienta bez doliczania VAT

Rzeczpospolita (2016-02-22), autor: Maj , oprac.: GR

lut 23, 2016
Prawnik, który w imieniu i na rzecz klienta ponosi za niego administracyjne opłaty, nie powinien, żądając zwrotu tych kosztów, doliczać do ich wysokości podatku – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z pytaniem do IS wystąpił przedsiębiorca, który świadczy usługi pomocy prawnej w dziedzinie prawa własności przemysłowej. W ramach stałej obsługi jednego z klientów podatnik reprezentuje go przed Urzędem Patentowym RP, sądami administracyjnymi w sprawach z zakresu ochrony własności przemysłowej i innymi instytucjami zajmującymi się tą tematyką.
Na podstawie tej umowy prawnik zobowiązany jest do wnoszenia do Urzędu Patentowego RP, Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante oraz Biura Międzynarodowego Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej określonych przepisami opłat za zgłoszenie i ochronę znaków towarowych, wzorów użytkowych i innych przedmiotów własności intelektualnej.
Uiszczenie opłat warunkuje ochronę prawną przedmiotów własności intelektualnej klienta, a wpłacając te opłaty, podatnik działa w jego imieniu i na jego rzecz. Na dowodach opłat znajduje się wskazanie tytułu opłaty, np. „opłata za przedłużenie ochrony znaku towarowego” klienta, wskazanie danych identyfikujących, np. znak towarowy klienta.
Prawnik wystawia fakturę na kwotę opłaty plus podatek VAT przed uiszczeniem tej opłaty na rachunek urzędu, klient uiszcza na konto bankowe prawnika kwotę opłaty wraz z doliczonym podatkiem VAT, a następnie prawnik wpłaca należną opłatę w kwocie netto na konto urzędu.
Podatnik chciał potwierdzić prawidłowość tego schematu.
Sam stwierdził, że skoro obowiązek poniesienia opłat wynika z umowy, to powinien stosować zasadę, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę. Podstawa opodatkowania, jak stanowi art. 29a ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze.
Izba Skarbowa w Łodzi (nr interpretacji: IPTPP3/4512-533/15-3/JM) zakwestionowała to stanowisko, uznając, że określając podstawę opodatkowania z tytułu świadczonej usługi, nie uwzględnia się w niej kwot otrzymanych od usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na jego rzecz.
– Opłaty i wpisy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i potraktowanie ich jako elementu podstawy opodatkowania na wystawianej fakturze bezpodstawnie zwiększyłoby cenę świadczonych przez wnioskodawcę usług – uznała izba.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2016 r.