W okresie trwania umowy leasingu między spółkami należącymi do grupy, przychodem finansującego będzie tylko część odsetkowa rat leasingowych – czytamy w Rzeczpospolitej
Z pytaniem do IS zwróciła się spółka, która jest spółką zależną W SA, największego w kraju producenta naczep, przyczep i wywrotek do samochodów ciężarowych. Spółka W SA chce zwiększyć możliwości produkcyjne poprzez pozyskanie nowych aktywów w drodze leasingu finansowego udzielonego przez wnioskodawcę. Spółka kupi aktywa od innej spółki z grupy, m.in. linie produkcyjne i maszyny do produkcji naczep. Spółka W SA oraz spółka rozważają zawarcie umowy leasingu finansowego, której przedmiotem będą zmodernizowane już aktywa. Spółka jako finansujący udostępniłaby W SA – leasingobiorcy – wskazane powyżej aktywa w zamian za regularne opłaty. Spółka W chce wykorzystywać przedmioty leasingu do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. do produkcji naczep i przyczep do samochodów ciężarowych.
Spółka chciała się upewnić, czy opłaty w części stanowiącej spłatę wartości początkowej przedmiotów leasingu (tj. raty kapitałowe) nie będą jej przychodem. Uważała, że jako przychód będzie musiała rozpoznać wyłącznie część opłat przewyższającą spłatę wartości początkowej.
Fiskus uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 17f ust 3 ustawy o CIT do przychodów finansującego zalicza się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 tej ustawy, uzyskane z tytułu wszystkich umów leasingu zawartych przez finansującego dotyczących tego samego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, w części przewyższającej spłatę wartości początkowej, określonej zgodnie z art. 16g ustawy o CIT.
Wyłączenie z przychodów finansującego części opłat leasingowych, stanowiących spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu, powoduje konieczność podziału opłaty leasingowej na dwie części:
1) stanowiącą spłatę wartości początkowej (część kapitałowa), która jest neutralna podatkowo, oraz
2) niestanowiącą spłaty wartości początkowej (część odsetkowa), która jest odpowiednio przychodem u finansującego oraz kosztem uzyskania przychodów u korzystającego.
Na tej podstawie Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lutego 2016 r. (IB PB-1-2/4510-88 9/15/BD) uznała, że ustalone opłaty w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem umowy (część kapitałowa) nie będą stanowić przychodów podatkowych wnioskodawcy. Przychodem tym będzie natomiast część rat leasingowych spłacanych przez spółkę W SA niestanowiąca spłaty wartości początkowej, czyli część odsetkowa.
Więcej w Rzeczpospolitej z 2 marca 2016 r.