Część odszkodowania za nadgodziny na składki

Rzeczpospolita (2016-03-10), autor: Nieznany , oprac.: GR

mar 10, 2016
Od odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych wypłaconego pracownikowi na podstawie ugody sądowej istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne I ubezpieczenie zdrowotne – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Przedsiębiorca zawarł ugodę przed mediatorem, aby byłemu pracownikowi wypłacić odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie uznał roszczeń pracownika, ale zgodził się na wypłatę odszkodowania, aby zakończyć spór. Wniosek do ZUS o wydanie interpretacji dotyczył obowiązku oskładkowania tego świadczenia. Zdaniem przedsiębiorcy, stosując a contrario § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wskazał, że to odszkodowanie wypłacane pracownikowi na podstawie ugody sądowej stanowi jego przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku w decyzji z 15 lutego 2016 r. (Dl/100000/43/1498/2015) podzielił stanowisko wnioskodawcy. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadza się po ustaleniu takiego obowiązku, w sytuacji istnienia tytułu podlegania tym ubezpieczeniom, od podstawy wymiaru składek. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami. Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 tej ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem:
• przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Co do zasady więc, jeśli określony składnik wynagrodzenia stanowi przychód ze stosunku pracy, to istnieje z tego tytułu obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, chyba że korzysta on z wyłączenia przewidzianego w § 2 ww. rozporządzenia. W rozporządzeniu MPiPS z 18 grudnia 1998 r. nie zostały wymienione takie świadczenia jak odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych jako podlegające wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wobec oświadczenia przedsiębiorcy, że odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, jego stanowisko, iż od wypłaconego pracownikowi na podstawie ugody sądowej odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, uznać należy za prawidłowe. Powyższe ma zastosowanie również w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 marca 2016 r.