Od 1 marca zmieniła się kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, od której ustala się składki na PFRON – donosi Dziennik Gazeta Prawna
Jednostki zobowiązane do dokonywania wpłat na PFRON ewidencjonują naliczone składki, a także miesięczne wpłaty dokonywane na rachunek funduszu. Rozrachunki z PFRON z tytułu obowiązkowych wpłat to rozrachunki publicznoprawne. Operacje te ewidencjonuje się na kontach rozrachunków za pośrednictwem konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne. Po stronie Ma tego konta księguje się powstanie zobowiązania z tytułu PFRON. Z kolei po stronie Wn ujmuje się zmniejszenie tego zobowiązania (korektę), a także jego zapłatę na rachunek PFRON. Można także utworzyć konto analityczne. Wtedy takie konto można nazwać np. rozrachunki z PFRON.
Ewidencja księgowa wpłat dokonywanych na PFRON powinna przebiegać następująco:
1) Naliczenie składki na fundusz: strona Wn konta 450 – Podatki i opłaty, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON).
2) Wpłata miesięcznej składki na rachunek PFRON: strona Wn konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON), strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 marca 2016 r.