Jak wykazać w bilansie kredyt w rachunku bieżącym?

GAZETA PODATKOWA (2016-03-14), autor: Karolina Paszkowska , oprac.: GR

mar 16, 2016
Jednostka posiada kredyt w rachunku bieżącym. Na dzień bilansowy nie został on w całości wykorzystany. Czy konto 13-0 „Rachunek bieżący” może wykazywać saldo Ma? W której pozycji i w jakiej kwocie należy zaprezentować ten kredyt w bilansie? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” –  w przypadku gdy jednostka korzysta z kredytu w rachunku bieżącym, czyli z tzw. kredytu odnawialnego, to konto 13-0 „Rachunek bieżący” może wykazywać saldo Ma. W bilansie wykorzystaną kwotę kredytu w rachunku bieżącym należy ująć w pasywach jako zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek – kredyty i pożyczki.
Przyznanie kredytu w rachunku bieżącym powoduje, że jednostka może zadłużyć się do wysokości określonego w umowie z bankiem limitu. Kredyt ten nie wiąże się z wpływem środków na rachunek. Korzystanie z przyznanego limitu powoduje powstanie na koncie 13-0 „Rachunek bieżący” salda po stronie Ma. Jeśli jednostka spłaci zobowiązanie, to będzie mogła ponownie zadłużyć się do kwoty uzgodnionego limitu.
Koszty prowizji za udzielenie kredytu w rachunku bieżącym oraz pobrane przez bank odsetki od kwoty wykorzystanego kredytu zalicza się, zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, do kosztów finansowych. W księgach rachunkowych wydatki te ujmuje się zapisem:
– Wn konto 75-1 „Koszty finansowe”,
– Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”.
Kwotę wykorzystanego kredytu odnawialnego, czyli saldo Ma konta 13-0 „Rachunek bieżący”, należy ująć w bilansie sporządzonym zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości w wersji obowiązującej do końca 2015 r. w pasywach w pozycji B.III.2 lit. a) „Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek – kredyty i pożyczki”. Natomiast jeśli jednostka sporządza bilans według nowej wersji funkcjonującej od 1 stycznia 2016 r., to kwotę tę zaprezentuje w pasywach w pozycji B.III.3 lit. a). Może się zdarzyć, że na dzień bilansowy jednostka nie będzie korzystała z kredytu i konto 13-0 będzie wykazywało saldo Wn. Wówczas kwotę środków zgromadzonych na rachunku bieżącym jednostka ujmie w aktywach bilansu jako inwestycje krótkoterminowe – środki pieniężne w kasie i na rachunkach w pozycji B.III.1 lit. c).

Więcej w Gazecie Podatkowej z 14 marca 2016 r.