Czas pracy pracownika zatrudnionego na część etatu

GAZETA PODATKOWA (2016-03-17), autor: Nieznany , oprac.: GR

mar 17, 2016
Przyjęty jest u nas system pracy po 8 godzin dziennie. Czy osoba zatrudniona na 3/4 etatu może pracować 9 godzin na dobę w wybrane przez siebie dni, ogółem nie przekraczając w miesiącu obowiązującego ją wymiaru czasu pracy? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – praca po 9 godzin na dobę w podstawowej organizacji czasu pracy, zarówno na pełny etat, jak i na część etatu, będzie oznaczała pracę w godzinach nadliczbowych. Dojdzie bowiem do przekroczenia dobowej normy czasu pracy, wynoszącej w tym systemie 8 godzin na dobę (art. 129 § 1 Kodeksu pracy, Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Ponadto praca nadliczbowa nie powinna mieć charakteru planowanego, a w przedstawionych okolicznościach tak właśnie będzie.
W sytuacji opisanej w pytaniu, aby nie wystąpiły nadgodziny, możliwe są dwa rozwiązania. W pierwszym przypadku pracownik zatrudniony na część etatu w podstawowej organizacji czasu pracy musi mieć tak ułożony harmonogram pracy, aby praca nie przekraczała 8 godzin na dobę.
Drugi sposób polega na wprowadzeniu równoważnego systemu czasu pracy, który w wariancie podstawowym przewiduje dopuszczalność przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin (art. 135 § 1 K.p.). Wówczas zaplanowanie pracy nawet do 12 godzin na dobę nie spowoduje wystąpienia nadgodzin.
Jeżeli praca w tym systemie będzie zaplanowana np. na 5 czy 6 godzin, to nadgodziny wystąpią po przekroczeniu normy dobowej, czyli 8 godzin.
W obydwu wymienionych organizacjach czasu pracy konieczne jest przy tym przestrzeganie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a także odpoczynków dobowych i tygodniowych.
W razie gdy w zakładzie nie przewidziano stosowania równoważnego systemu czasu pracy, należy go wprowadzić (jeżeli pracodawca jest zainteresowany tym systemem). Jak stanowi art. 150 § 1 K.p., systemy i rozkłady czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli jednak pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe wprowadza na mocy obwieszczenia. Postanowienia obwieszczenia o czasie pracy, tak samo jak regulaminu pracy, wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 K.p. w związku z art. 150 §7 K.p.).
Zarówno z treścią regulaminu pracy, jak i obwieszczenia o czasie pracy pracodawca jest obowiązany zapoznać każdego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy. Tak wynika z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy… (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).

Więcej w Gazecie Podatkowej z 17 marca 2016 r.