Moment odliczenia rocznej premii dla pracowników zależy od jej rodzaju

Rzeczpospolita (2016-03-23), autor: Dominika Kucharczyk , oprac.: GR

mar 23, 2016
Firmy często mają wątpliwości dotyczące prawidłowego momentu zaliczania do kosztów podatkowych rocznych premii pracowniczych – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Moment zaliczania rocznych premii pracowniczych do kosztów podatkowych wypłacającego je pracodawcy zależy od rodzaju premii (uznaniowa/regulaminowa) oraz od formy zatrudnienia (umowa o pracę/zlecenie/inne). W kontekście ujęcia podatkowego istotny jest zarówno moment podjęcia decyzji o wypłacie premii, jak i sam moment jej wypłaty.
Co do zasady zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT wynagrodzenia zalicza się do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone w terminie określonym w umowie z pracownikiem.
Jeśli wynagrodzenie nie zostanie wypłacone terminowo, to kwalifikowane jest jako koszt podatkowy dopiero w momencie wypłaty (kasowo). W odniesieniu do powyższego przykładu, gdyby wynagrodzenie zostało wypłacone 15 stycznia 2016 r., to pracodawca zaliczyłby je do kosztów podatkowych stycznia.
Dotyczy to także premii regulaminowych, których wypłata jest z góry określona, na przykład przez odpowiedni zapis w umowie o pracę. Premie regulaminowe są kosztem uzyskania przychodu za rok, za który zostały wypłacone, oczywiście po spełnieniu warunku terminowej wypłaty.
Większe wątpliwości budzi kwestia premii uznaniowych – przyznawanych na przykład na podstawie rocznej oceny pracowników. Premie takie stają się kosztem uzyskania przychodu w momencie podjęcia ostatecznej decyzji o wypłacie, również pod warunkiem terminowej wypłaty. Organy podatkowe potwierdzają takie rozumowanie w licznych interpretacjach.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 marca 2016 r.