Tylko usługi rozwijania systemu komputerowego są opodatkowane stawką 8,5 proc. ryczałtu. Od związanych z oprogramowaniem płaci się już 17 proc. – czytamy w Rzeczpospolitej
Z pytaniem do IS zwrócił się informatyk, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.1). Chce świadczyć usługi konsultingowe, projektowania i rozwijania systemu SAP. Zaznaczył w pytaniu, że nie będzie świadczył usług związanych z oprogramowaniem.
We wniosku o interpretację wyjaśnił, że SAP jest zintegrowanym systemem komputerowym, który wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta. Jego praca ma polegać m.in. na konfigurowaniu oraz przygotowaniu klienta do pracy z systemem. Zapytał, czy przychód z tego typu działalności może rozliczyć ryczałtem według stawki 8,5 proc.
Dyrektor Izby przypomniał, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka od działalności usługowej wynosi 8,5 proc. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy stawka od świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego wynosi 17 proc.
Podstawowe znaczenie ma tu klasyfikacja PKWiU. Wskazane w ustawie grupowanie PKWiU 62.01.1 obejmuje również świadczone przez wnioskodawcę usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0. Znajdujące się przy nim oznaczenie „ex” oznacza jednak, że stawka 17 proc. dotyczy wyłącznie usług związanych z oprogramowaniem.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB1/4511-1-14/16-2/AA) stwierdził na tej podstawie, że przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę z projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych mogą być opodatkowane 8,5-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Gdyby jednak usługi te były związane z oprogramowaniem, to przychody uzyskiwane z ich świadczenia podlegałyby opodatkowaniu stawką 17 proc. – wynika z pisma.
Więcej w Rzeczpospolitej z 24 marca 2016 r.