Pracownik w dniu 16 marca 2016 r. osiągnął wiek emerytalny i złożył do ZUS dokumenty w celu uzyskania prawa do emerytury. Z dniem 30 kwietnia br. chce rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron z tytułu przejścia na emeryturę. Czy taki zapis będzie poprawny dla wypłaty emerytury? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – jeśli emeryt kontynuuje zatrudnienie bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu. Stanowi o tym art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).
Aby zatem otrzymywać emeryturę przyznaną w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. Bez znaczenia jest tu, w jakim trybie to nastąpi, tj. czy z inicjatywy pracownika lub jego pracodawcy, czy też na mocy porozumienia stron.
Warto jednak, o ile jest to możliwe, zastanowić się nad końcową datą zatrudnienia. Od niej bowiem może zależeć wypłata należnej emerytury za miesiąc, w którym ustanie stosunek pracy.
Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS dostępnymi na stronie internetowej tej instytucji, jeśli emeryt przynajmniej przez 1 dzień w danym miesiącu już nie pracuje w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury, otrzyma wypłatę świadczenia począwszy od tego właśnie miesiąca. Przy czym jednocześnie organ rentowy zastrzega, że uruchomienie wypłaty emerytury następuje nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek w tej sprawie. Dlatego tak ważne jest, aby po rozwiązaniu stosunku pracy nawiązanego przed przejściem na emeryturę, niezwłocznie zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty zawieszonej emerytury, załączając do niego dokument potwierdzający ustanie stosunku pracy (np. świadectwo pracy).
Natomiast osobom, które rozwiążą stosunek pracy z ostatnim dniem miesiąca (np. 30 kwietnia 2016 r.), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca (tj. od 1 maja 2016 r.) z zastrzeżeniem jak wcześniej.
Natomiast osobom, które rozwiążą stosunek pracy z ostatnim dniem miesiąca (np. 30 kwietnia 2016 r.), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca (tj. od 1 maja 2016 r.) z zastrzeżeniem jak wcześniej.
Z pytania wynika, że pracownik powszechny wiek emerytalny ukończył w dniu 16 marca 2016 r., dlatego też na wniosek zgłoszony w marcu br. emerytura zostanie mu przyznana od tego właśnie dnia. Jednak ze względu na kontynuowanie zatrudnienia zawartego przed nabyciem prawa do emerytury zostanie jednocześnie zawieszona. Uruchomienie wypłaty emerytury nastąpi odpowiednio od 1 kwietnia lub 1 maja 2016 r. w zależności od daty ustania stosunku pracy i wystąpienia do ZUS z wnioskiem w tej sprawie.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 4 kwietnia 2016 r.