Rozliczenia z ZUS po zmianie druków i kodów

Rzeczpospolita (2016-04-08), autor: Joanna Kalinowska , oprac.: GR

kwi 8, 2016
Od 2 kwietnia ZUS udostępnił program Płatnik w wersji 10.01.001. Wprowadzono nią wiele zmian w strukturze bazy danych. Tym, którzy wcześniej korzystali z wersji od 9.01.001 do 9 01.001F, program instalacyjny umożliwia instalację nowej wersji z przejęciem dotychczasowych ustawień – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Po zmianie program umożliwia m.in. wskazanie numeru schematu, według którego zostaną wyliczone składki w raporcie (gdy dla danego tytułu obowiązuje więcej niż jeden schemat), czy skorygowanie dokumentów na podstawie kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS. Ważną zmianą jest też to, że płatnicy nie będą już musieli przekazywać dwóch kompletów dokumentów rozliczeniowych za ten sam miesiąc za jedną osobę, która dużo zarabia. Teraz jest bowiem więcej pól do wykazania tej kwoty.
Ponadto od kwietnia można już odrębnie rozliczać wypłacone podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do świadczenia rodzicielskiego. W deklaracji DRA udostępniono bowiem pole 04 w bloku V, w którym wykazuje się te kwoty. Jednocześnie to podwyższenie należy rozliczać w raporcie ZUS RS A z nowym kodem świadczenia lub przerwy – 329 („podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego”). To dość ważna zmiana. Do tej pory podwyższenie wykazywało się bowiem z kodem zasiłku macierzyńskiego (311,319,325).
Zmiany dotyczą dokumentów składanych już w kwietniu, czyli również tych za marzec. Wypłacone podwyższenie należy wykazywać w raportach rozliczeniowych RSA z kodem świadczenia/przerwy 329, a następnie zsumować w deklaracji DRA w polu 04 blok V.
Takie rozliczenie musi składać płatnik, który wypłaca podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, czyli ten, który:
• po pierwsze – wypłaca zasiłek macierzyński, który za cały miesiąc (po zsumowaniu z ewentualnym zasiłkiem z innego tytułu) i po odliczeniu zaliczki na podatek jest niższy niż świadczenie rodzicielskie (1000 zł),
• po drugie – jest jedynym płatnikiem zasiłku macierzyńskiego albo jednym z kilku płatników, którego jako zobowiązanego do wypłaty podwyższenia wskazał rodzic.
Jeśli zasiłek macierzyński wypłaca tej samej osobie kilku płatników, a jednym z nich jest ZUS, to obowiązek wypłaty jego podwyższenia i rozliczenia ciąży na organie rentowym.
Płatnik, który rozlicza w raporcie RCA składki za rodzica pobierającego podwyższenie, powinien też pamiętać o komunikacie ZUS z 10 marca 2016 r. Organ rentowy wskazał w nim, że jest to część zasiłku macierzyńskiego. Ponieważ podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński jest kwota tego zasiłku, to wlicza się do niej również podwyższenie.
Od kwietnia zmieniają się też reguły, według których przebiega weryfikacja dokumentów ubezpieczeniowych w zakresie tzw. 30-krotności. Aby skorzystać z tej funkcji, trzeba zaktualizować słowniki i komponenty programu. Pod adresem: http://zus.pl/bip/default.asp?id=i8o dostępna jest natomiast nowa wersja KEDU formularza ZUS DRA.
Płatnik będzie mógł przez dwa miesiące (po tym, w którym nastąpi przekroczenie rocznej podstawy składek) przekazywać do ZUS raporty z wykazanymi podstawami wymiaru i rozliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na te ubezpieczenia. Od trzeciego miesiąca będzie mógł przekazać już tylko dokumenty bez składek na te ubezpieczenia. Przez dwa kolejne miesiące rozliczeniowe po tym, w którym nastąpi przekroczenie 30-krotności, program będzie informował o błędzie zwykłym, a od kolejnego – krytycznym. W tym czasie płatnicy będą mogli ustalić podstawę wymiaru za miesiąc przekroczenia i skorygować dokumenty rozliczeniowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 kwietnia 2016 r.