Zgłoszenie i wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi podstawę rozpoczęcia działalności gospodarczej w rozumieniu jej legalizacji i nie jest czynnością tożsamą z podjęciem takiej działalności. Dokonując oceny, czy podmiot prowadzi działalność, należy uwzględnić wszystkie zgromadzone dowody – czytamy w Rzeczpospolitej
Wobec skarżącej została wydana przez dyrektora oddziału NFZ decyzja stwierdzająca istnienie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej od 11 (…) 2001 r. do 3 (…) 2011 r. Decyzja podtrzymana została przez organ odwoławczy (prezesa NFZ). Skarżąca posiadała wpis do ewidencji działalności gospodarczej od 11 (…) 2001 r., ze wskazaniem daty rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej na dzień wpisu. Wpis został wykreślony z ewidencji 4 (…) 2011 r. Organ ustalił, iż w latach 2001-2010 skarżąca wykazywała przychody z tytułu działalności gospodarczej, których uzyskiwanie uzasadniła _ efektem zaszłości zaistniałych w spółce przed 2001 r., tj. egzekucji komorniczych prowadzonych przez spółkę cywilną przed 2001 r. w stosunku do dłużników. Bezsprzeczne jest, iż skarżąca wykazywała w zeznaniach podatkowych za lata 2001-2010 przychody z tytułu działalności, oświadczając, iż nie stanowią one przychodów z działalności gospodarczej sensu stricto, tj. nie są skutkiem czynności biznesowej, gdyż czynności takie nie były podejmowane w latach 2001-2011. Zdaniem organu długotrwałe utrzymywanie aktywnego wpisu do ewidencji stanowi wyraz woli kontynuacji tej działalności, a egzekucja wierzytelności powstałych w ramach działalności mieści się w pojęciu jej wykonywania. W okresie prowadzenia pozarolniczej działalności skarżąca podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności spełniała warunki do objęcia wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Skarżąca, nie widząc konieczności uiszczania składek na ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności, wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał ją za zasadną. Sąd uznał, że podstawowe znaczenie dla objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym ma rzeczywiste wykonywanie działalności. Wywodzenie daleko idących konsekwencji z długotrwałego utrzymywania wpisu do ewidencji nie jest uprawnione, bo okres prowadzenia działalności wynikający z wpisu do ewidencji może być korygowany poprzez dowody przedstawione przez osobę, która zaprzecza, iż faktycznie prowadziła ją w całym okresie objętym wpisem. Zgłoszenie i wpis do ewidencji stanowi jedynie podstawę rozpoczęcia działalności w rozumieniu jej legalizacji i nie jest czynnością tożsamą z jej podjęciem.
Prezes NFZ wniósł skargę kasacyjną, która została oddalona. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 stycznia 2015 r., II GSK 2053/13 podzielił stanowisko zajęte przez sąd I instancji.
Więcej w Rzeczpospolitej z 8 kwietnia 2016 r.