Na skutek wyroku sądu pracodawca ma zmienić sposób rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy na wypowiedzenie przez pracodawcę (była dyscyplinarka). Czy dokonując tej zmiany należy sprostować świadectwo pracy, czy wystawić nowe? Czy trzeba żądać zwrotu pierwszego świadectwa? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – kwestia wystawiania i prostowania świadectwa pracy została uregulowana w art. 97 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 282 ze zm.). Jak stanowi art. 97 § 3 K.p., jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.
Uszczegóławiają ten przepis regulacje wymienionego rozporządzenia. W myśl § 5 ust.. 4 rozporządzenia, w sytuacji gdy prawomocne orzeczenie sądu pracy zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy. Dokument ten powinien zawierać informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę i wskazywać jako podstawę prawną art. 97 § 3 K.p.
Wskazanie w nowym świadectwie pracy jako podstawy rozwiązania umowy art. 97 § 3 K.p. nie jest korzystne dla pracownika, bowiem stanowi informację dla kolejnego pracodawcy o pierwotnym trybie ustania zatrudnienia. Niemniej pracodawca nie ma możliwości podania innej podstawy prawnej.
Pracodawca ma obowiązek, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo (§ 5 ust. 5 rozporządzenia). Nowe świadectwo pracy należy opatrzyć bieżącą datą jego sporządzenia, co jest konsekwencją wydanego przez sąd pracy orzeczenia w tej sprawie.
Odpowiadając na pytanie, w razie uznania przez sąd pracy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika za wadliwe, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, a nie dokonuje sprostowania pierwotnego świadectwa. Przepisy nie przewidują w takiej sytuacji możliwości żądania od pracownika zwrotu pierwszego świadectwa pracy.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 7 kwietnia 2016 r.