Ujęcie zaokrągleń w podatku VAT w księgach rachunkowych

GAZETA PODATKOWA (2016-04-07), autor: Monika Kuźbińska , oprac.: GR

kwi 8, 2016
W ciągu danego okresu VAT naliczony oraz VAT należny księguję na osobnych kontach. Sporządzając deklarację VAT, kwoty VAT należnego i naliczonego zaokrąglam do pełnych złotych. Na jakim koncie ująć powstałe zaokrąglenia? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – różnice groszowe, jakie powstają na skutek zaokrąglenia w deklaracji kwoty VAT, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych bądź pozostałych kosztów operacyjnych.
Sposób ewidencji rozrachunków z tytułu VAT powinien wynikać z dokumentacji opisującej przyjęte w jednostce zasady (politykę) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). W zasadach tych jednostka może przyjąć, że w trakcie danego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału) VAT naliczony oraz VAT należny są ewidencjonowane w księgach rachunkowych odpowiednio na kontach:
– VAT należny na koncie 22-1 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego” – po stronie Ma,
– VAT naliczony na koncie 22-2 „VAT naliczony i jego rozliczenie” – po stronie Wn.
Następnie na koniec okresu rozliczeniowego, za który sporządzana jest deklaracja VAT, kwoty VAT naliczonego i należnego, które dotyczą danego okresu, mogą być przeksięgowywane na konto 22-3 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT”. Jest to konto aktywno-pasywne, które może wykazywać dwa salda, a mianowicie:
a) saldo Ma – oznaczające, że za dany okres powstało zobowiązanie wobec urzędu skarbowego z tytułu VAT,
b) saldo Wn – wskazujące na to, że powstała nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, podlegająca odliczeniu w następnych okresach rozliczeniowych lub zwrotowi zgodnie z zasadami i w terminach określonych w ustawie o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Kwota VAT naliczonego i należnego jest ujmowana w ewidencji księgowej, tj. w rejestrach zakupu i sprzedaży oraz w księgach rachunkowych, w złotówkach i groszach. Natomiast w deklaracji VAT podstawę opodatkowania oraz kwotę VAT należnego i naliczonego wykazuje się w pełnych złotych. Zaokrąglenie to polega na tym, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej – Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). W księgach rachunkowych różnice z zaokrągleń odnosi się na konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne” bądź 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 7 kwietnia 2016 r.