Przyszli renciści dostaną znacznie niższe świadczenia…

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lip 9, 2007

Od 1 stycznia 2009 r. nastąpi gwałtowne zmniejszenie rent, które będą wypłacane na nowych zasadach. Dotychczasowi renciści, którzy wystąpią o przedłużenie wypłaty tego świadczenia, dostaną je już na nowych zasadach

– Zmiana zasad obliczania rent i równoczesne obniżanie składki rentowej spowodują gwałtowny spadek wysokości tych świadczeń – twierdzi Krzysztof Pater, minister polityki społecznęj w rządzie Marka Belki. – Jeśli wziąć pod uwagę fakt że rocznie jest przyznawanych około 80 tys. rent to już w 2009 roku, kiedy mają wejść nowe zasady, wiele osób odczuje to na własnej skórze.

– Jeśli rząd chce podnieść pracownikom pensje, trzeba zmniejszyć podatki, a nie składkę – mówi Ewa Lewicka-Banaszak, wiceminister pracy w rządzie Jerzego Buzka, była pełnomocnik rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. – Pomysł z obniżeniem składki rentowej, który pojawił się ostatnio dość niespodziewanie, może zakłócić prowadzoną od kilkunastu lat reformę ubezpieczeń społecznych – dodaje.

Według niej rząd słusznie podąża w kierunku zmiany zasad obliczania i wypłaty rent na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie ubezpieczonego.

Niespodziewana obniżka

Trwający od końca lat 90. proces reformy systemu ubezpieczeń społecznych ma się zakończyć na początku przyszłego roku, gdy wejdą w życie opracowywane przez rząd ustawa o emeryturach pomostowych i od 2009 roku nowe zasady obliczania rent Plany rządu może pokrzyżować obniżenie składki na ubezpieczenie rentowe, zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Z obliczeń MF wynika, że jeszcze w tym roku wpływy do ZUS, po zmniejszeniu składki, zmaleją o 3,5 miliarda złotych, a w przyszłym, roku o kolejne 20 miliardów. Samo obniżenie składki rentowej nie będzie miało wpływu na wysokość tego świadczenia, gdyż będzie ono obliczane od wysokości kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym.

Więcej Rzeczpospolita.