W marcu 2016 r. otrzymaliśmy od naszego kontrahenta w ramach umowy darowizny samochód osobowy. Będziemy go używać dłużej niż rok, w związku z czym zakwalifikowaliśmy go do środków trwałych. Na podstawie jakiego dokumentu wprowadzić ten pojazd do ewidencji bilansowej? Czy ująć go w wartości wynikającej z umowy darowizny? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – przychody związane z otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, kwalifikuje się do zdarzeń pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. Z tego względu przedmiot darowizny ujmuje się w księgach rachunkowych otrzymującego jak pozostały przychód operacyjny (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości).
W sytuacji gdy u obdarowanego nieodpłatnie otrzymany składnik majątku zostanie zaliczony do środków trwałych, wówczas jego wartość nie jest od razu odnoszona do pozostałych przychodów operacyjnych. Składnik ten należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 41 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że wartość otrzymanego w formie darowizny środka trwałego podlega ewidencji w korespondencji z kontem 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Do rozliczeń międzyokresowych przychodów zalicza się bowiem przyjęte nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środki trwałe w budowie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych.
Otrzymany w ramach darowizny środek trwały wprowadza się do ewidencji bilansowej pod datą przyjęcia go do używania na podstawie dowodu OT. Jeżeli wartość przedmiotu darowizny została określona w umowie, to stanowi wartość początkową podlegającą wpisaniu do ewidencji środków trwałych.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 11 kwietnia 2016 r.