Tymczasowo wynajęty lokal nadal jest towarem handlowym

Rzeczpospolita (2016-04-14), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

kwi 14, 2016
Prowadzę działalność gospodarczą, zajmuję się obrotem nieruchomościami. Nabyte budynki bądź lokale, które są przeznaczone do sprzedaży, wpisuję w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów jako towary handlowe. Wynająłem jeden lokal, na którego nie mogę znaleźć kupca. Nadal jednak zamierzam go sprzedać. Jeśli tylko pojawi się nabywca, rozwiążę umowę najmu. Czy w związku z wynajęciem lokalu muszę go przeksięgować i uznać za środek trwały? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Skoro wynajęcie lokalu jest tylko tymczasowe, przedsiębiorca nie musi wykreślać kosztu z kolumny 10 księgi przychodów i rozchodów. Tam nieruchomość została wpisana jako towar handlowy. Z pytania wynika, że nadal takim towarem jest (przedsiębiorca zamierza ją sprzedać).
Podobną sprawą zajęła się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 23 września 2015 r. (ILPB1/4511-1-935/15-2/AP). Wystąpił o nią przedsiębiorca, który kupił od gminy lokal użytkowy z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Zaliczył go to towarów handlowych. Jak pisze we wniosku o interpretację, sytuacja na rynku nieruchomości uległa pogorszeniu i nie może go sprzedać. Szuka dalej nabywcy, ale rozważa też możliwość wynajęcia nieruchomości. Chce bowiem zminimalizować koszty jej utrzymania. W umowie najmu zawrze zapis upoważniający do szybkiego (w ciągu dwóch tygodni) jej rozwiązania w razie znalezienia kupującego.
Przedsiębiorca pyta, czy wynajęcie lokalu użytkowego przeznaczonego do odsprzedaży spowoduje przekwalifikowanie go z towaru (w rozumieniu § 3 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) na środek trwały, czyli wyłączenie go z kosztów podatkowych i zaliczenie do środków trwałych podlegających amortyzacji. Twierdzi, że nie, ponieważ nie zmienia się przeznaczenie nieruchomości. Nadal jest ona towarem handlowym.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Stanowią one składnik majątku obrotowego. Ewidencjonuje się je w kolumnie 10 księgi. Natomiast odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wpisujemy w kolumnie 13.
Izba skarbowa podkreśliła, że o kwalifikacji danego składnika majątku do środków trwałych lub obrotowych powinien zdecydować sam przedsiębiorca. Decydujące znaczenie ma jego przeznaczenie. Jeżeli więc właściciel firmy zamierza faktycznie zbyć lokal (i z takim zamiarem go nabył), to słusznie zakwalifikował go jako towar handlowy. Tymczasowe wynajęcie nie pozbawia nieruchomości tego statusu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 kwietnia 2016 r.