Przelewy dokonywane przez rodziców nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn – czytamy w Rzeczpospolitej
Rodzice wychowują dwoje mieszkających z nimi niepełnoletnich dzieci, siedemnasto letniego syna i czternastoletnią córkę. W marcu 2013 r. otworzyli dla syna rachunek bankowy, by gromadzić pieniądze na jego dalsze utrzymanie i wykształcenie. Od tego czasu wpłacili na konto blisko 100 tys. zł. Były to pieniądze z likwidowanych, mniej opłacalnych lokat.
Rodzice nigdy nie zawierali z niepełnoletnim synem umowy darowizny. Nie informowali też o wpłatach urzędu skarbowego. Traktowali to jako realizację obowiązku alimentacyjnego. Teraz mają jednak wątpliwości, czy przelewy nie będą opodatkowane.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr interpretacji: IBPB-2-1/4515-193/ 15/HK) przypomniał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw tytułem m.in.: dziedziczenia, darowizny, zasiedzenia i nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Z kolei zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Dyrektor Izby stwierdził na tej podstawie, że skoro przelewy dokonywane były jako wykonanie obowiązku alimentacyjnego i nie była to darowizna ani żaden inny tytuł wymieniony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to wpłaty nie podlegały opodatkowaniu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 14 kwietnia 2016 r.