Matka w separacji skorzysta z całej ulgi

Rzeczpospolita (2016-04-18), autor: Mpa , oprac.: GR

kwi 18, 2016
Odliczenie na dzieci przysługuje w całości temu rodzicowi, który sam wykonywał władzę rodzicielską – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z pytaniem do IS zwróciła się matka, która po rozstaniu z mężem sprawuje wyłączną opiekę nad dwójką dzieci. Jedno z nich jest poważnie chore. Wnioskodawczym jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej, obecnie bezrobotna, bez prawa do zasiłku. Utrzymuje rodzinę z alimentów na dzieci, tj. 850 zł miesięcznie, i pomocy finansowej swojej mamy.
Zapytała, czy może sama skorzystać z ulgi rodzinnej za 2015 r., skoro ojciec dzieci nie interesuje się nimi. Nie porozumiał się też z nią co do podziału odpisu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr interpretacji: IPPB4/4511-30/16-2/AK) przypomniał, że zgodnie z art. 27f ust 1 ustawy o PIT warunkiem odliczenia jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest wykonywana przez oboje, to każdy z nich ma prawo do odliczenia w granicach przysługującego na dziecko limitu. Kwotę tę rodzice mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji.
Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej” – stwierdził dyrektor Izby.
Na tej podstawie uznał, że skoro tylko matka wykonuje władzę rodzicielską, to tylko ona może skorzystać z całej ulgi. Płacenie przez ojca alimentów nie ma tu znaczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 kwietnia 2016 r.