Rozporządzanie prywatnym majątkiem

Rzeczpospolita (2016-04-18), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

kwi 18, 2016
Osoba fizyczna jest właścicielem niezabudowanej działki. Obecnie zamierza ją zbyć. Działka nie była i nie jest udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia itp. Właściciel nie ma statusu rolnika ryczałtowego, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Grunt nie był wykorzystywany w żaden sposób w prowadzonej działalności gospodarczej. Właściciel nie wnioskował o objęcie nieruchomości planem zagospodarowania przestrzennego. W celu sprzedaży działki nie poniósł i nie zamierza ponieść jakichkolwiek nakładów związanych z przygotowaniem tej nieruchomości do sprzedaży, takich jak jej podział, ogrodzenie, uzbrojenie, wystąpienie o warunki zabudowy, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży itp. Pieniądze ze sprzedaży działki zamierza umieścić na lokacie długoterminowej jako zabezpieczenie na życie swoje i swojej rodziny. Czy sprzedając ten grunt; przedsiębiorca działa w charakterze podatnika VAT? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz” – w przedstawionym stanie faktycznym nie ma podstaw do uznania sprzedawcy – w związku z dostawą gruntu – za podatnika VAT. Grunt nie był przez niego wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nie ponosił on również żadnych nakładów związanych z przygotowaniem działek do sprzedaży, tzn. nie występował o ich podział, nie ogrodził działek, nie uzbrajał gruntu w media, nie występował o warunki zabudowy ani nie zamieszczał ogłoszeń o sprzedaży. Zatem planowane zbycie tego gruntu nie będzie czynnością wykonaną w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, ponieważ brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia tej nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (nie ma przesłanek zawodowego, tzn. stałego zorganizowanego charakteru takiej działalności).
Oznacza to, że sprzedawca działki nie wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, polegającą na handlu nieruchomościami. Przedmiotową dostawę gruntu można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Właściciel będzie w tym przypadku korzystać z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Czynność ta oznacza działanie w sferze prywatnej, do której ustawa o VAT nie ma zastosowania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 kwietnia 2016 r.