Ujęcie w księgach zakupu licencji na program komputerowy

GAZETA PODATKOWA (2016-04-19), autor: Karolina Paszkowska , oprac.: GR

kwi 19, 2016
Jednostka zakupiła 10 sztuk licencji na program komputerowy. Wartość netto każdej z nich wyniosła 1,500 zł. Jak ująć ich nabycie w księgach? Czy trzeba zaliczyć je do wartości niematerialnych i prawnych? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – wartości niematerialne i prawne to nabyte przez jednostkę, zaliczone do aktywów trwałych prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki. Są to m.in.: autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje i koncesje. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Jeśli licencje na program komputerowy spełniają te warunki, to należy zaliczyć je do wartości niematerialnych i prawnych i ująć w ewidencji bilansowej.
Z reguły odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji (art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Przy czym jednostki mogą dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości ustalić odpisy amortyzacyjne w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując ich wartość w koszty (art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości). Jeśli wartość licencji w ocenie jednostki jest nieistotna, np. nie przekracza 3.500 zł, to może ona także nie ujmować jej w ewidencji bilansowej i poniesiony na ten cel wydatek odnieść bezpośrednio w koszty w miesiącu oddania jej do używania. Uproszczenia takie jednostka może stosować, o ile nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki, a takie rozwiązania przewidują przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości. Wynika to z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 18 kwietnia 2016 r.