Siedemdziesięciolatek dostanie kredyt tylko w kilku bankach…

Gazeta Prawna , autor: Maciej Bednarek , oprac.: GR

lip 11, 2007

Siedemdziesięciolatek dostanie kredyt tylko w kilku bankach

Tylko kilka banków gotowych jest udzielić kredytu hipotecznego osobie w wieku 70 lat.

Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu

Brytyjski Daily Telegraph opisał przypadek 75-letniego emeryta z Londynu, który zaciągnął kredyt na 25 lat na zakup kolejnej nieruchomości pod wynajem. Bank nie miał zastrzeżeń co do wieku klienta. Czy w Polsce miałby on szanse na zaciągnięcie takiego kredytu

– Dla rodzimych instytucji finansowych najważniejsze jest udokumentowanie dochodów. Dlatego ze sporą otwartością podchodzą one do klientów uzyskujących dochód z emerytury lub renty. Warunkiem jest uzyskiwanie tego świadczenia na czas nieokreślony – mówi Aleksandra Gontarek, kierownik ds. produktów hipotecznych i analiz w Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi.

Dla banków emerytura jako stały dochód w pewnym sensie jest nawet lepsza niż umowa o pracę na czas nieokreślony. Tego świadczenia nie można stracić, tak jak etatu w dobrej pracy. Jednak oprócz dokumentu o dochodzie, który wyznacza zdolność kredytową starszej osoby, pojawia się kwestia wieku klienta.

– Banki różnie określają górną granicę wieku kredytobiorcy, do której zobowiązuje się on spłacić kredyt hipoteczny. Polskie instytucje finansowe ustalają go średnio na około 70 lat – wyjaśnia Aleksandra Gontarek.

Są też banki, które elastyczniej podchodzą do osób starszych. W Nordea Banku osoba w wieku 70 lat może uzyskać kredyt nawet na 30 lat. Oznacza to, że w dniu spłaty ostatniej raty klient skończy 100 lat.

Jednak warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest w tym przypadku posiadanie 60-proc. wkładu własnego.

Dom Bank 70-latkowi udzieli kredytu już tylko na dziesięć lat, czyli do 80 roku życia, ale nie będzie wymagał już wkładu własnego. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w GE Money Banku, ale warunkiem jest udział klienta na poziomie co najmniej 50 proc. lub przystąpienie do kredytu dzieci wnioskodawcy.

Więcej Gazeta Prawna.