Służbowo może też wyjechać właściciel firmy…

Rzeczpospolita , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

lip 12, 2007

Służbowo może też

Podczas zawodowych wyjazdów możemy też wypoczywać, a w trakcie wakacji załatwiać sprawy firmowe. Jak rozliczyć takie eskapady

Rozsądnie. Jeżeli wykażemy, że nasze działania faktycznie były związane z działalnością, to nie ma przeszkód, aby zaliczyć wydatki do kosztów.

Właściciel firmy może pojechać na negocjacje, uczestniczyć w konferencji, badać rynki zbytu. Może też po prostu wyjechać do klienta, aby wykonać firmową usługę. Z rozliczeniem tych ostatnich podróży przedsiębiorcy mają jednak problemy.

Na rekonesans do ciepłych krajów

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy wyjazd rzeczywiście był służbowy. To bardzo indywidualna sprawa, ale na pewno w przypadku kontroli przedsiębiorca będzie musiał udokumentować firmowy charakter wyprawy. Jeżeli sprawy służbowe zajęły tylko część wyjazdu, trzeba wydzielić" koszty, np. bilety wstępu na konferencję, opłaty za dojazd taksówką na spotkanie z kontrahentem (patrz przykład).

Można przyznać sobie dietę

O tym, że właściciel firmy może rozliczyć własne diety, mówi art. 23 ust 1 pkt 52 updof. Oczywiście ich sobie nie wypłaca (i nie zastanawia się nad doliczeniem do przychodu). Ale może zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednak tylko do określonej wysokości. Przy podróży służbowej w kraju do 23 zł za dobę, natomiast za granicą w zależności od państwa docelowego.

Diet nie trzeba dokumentować fakturami ani rachunkami. Trzeba je natomiast wykazać w dowodzie wewnętrznym zwanym rozliczeniem podróży służbowej (mówi o tym rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Przykład

Pan Kowalski pojechał w kwietniu na dwa tygodnie do Egiptu. Czy może zaliczyć wydatki do kosztów Tak, pan Kowalski prowadzi bowiem firmę organizującą wyjazdy sportowe, m.in. na windsurfing i kitesurflng. Ponieważ w Egipcie są dobre warunki do uprawiania tych dyscyplin, zamierza tam przez całe wakacje prowadzić kursy. Przed przygotowaniem oferty musiał jednak sprawdzić na miejscu bazę noclegową, gastronomiczną oraz – co najważniejsze – warunki do pływania. To podróż służbowa. Potwierdza to zebrany materiał – informatory, cenniki, zdjęcia, zestawienie ofert poszczególnych hoteli (ceny, standard, obsługa).

PODRÓŻE W CELU WYKONANIA USEUGI

Osobowym z ograniczeniami

Jak rozliczyć wydatki na środek transportu Jeśli jest to pociąg, autobus bądź samolot, do kosztów wrzucamy bilety. Można też odliczyć wydatki na wynajęcie samochodu na dojazd z lotniska do siedziby kontrahenta (interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Pod-górze z 8 listopada 2005 r PD/415-117/05/R1).

Jeśli jedziemy własnym autem wprowadzonym do ewidencji środków trwałych, kosztem będą wszystkie wydatki, np. zakup paliwa, opłaty za parking.

Gdy podróżujemy samochodem osobowym, który nie jest środkiem trwałym, wydatki rozliczamy na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Nie mogą one przekroczyć kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za 1 km.

Więcej Rzeczpospolita.