Czy rząd zdąży z pomostówką?…

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

lip 18, 2007

Za dwa tygodnie rząd ogłosi nową ustawę emerytalną Wtedy się przekonamy, kto ma prawo do wcześniejszej emerytury,a kto do pomostówki. Dziś sprawdzamy,co czeka przyszłych emerytów, jutro -jak na wcześniejszą emeryturę mogą przejść nauczyciele i jak długo będą musieli pracować urodzeni po 1968 roku

Rząd musi się spieszyć! Ustawa emerytalna z 17 grudnia 1998 r. zakłada, że na obecnych zasadach wcześniejsza emerytura będzie wypłacana tylko osobom, które warunki wymagane do jej przyznania spełnią do końca 2007 r.

Dla tych, którzy warunków nie spełnią w tym roku, rząd szykuje emerytury pomostowe (popularnie zwane pomostówkami). Wciąż nie ma jednak żadnej ustawy, która by te pomostówki wprowadzała.

Rząd musi więc się spieszyć. Na wprowadzenie ustawypozostało ok. 5 miesięcy; a zanim nowe przepisy wejdą w życie, musi je zatwierdzić Rada Ministrów, przegłosować Sejm, Senat i podpisać prezydent. A wciąż nie wiadomo, czy koalicja prze trwa i czy nie będzie nowych wyborów. Nowy Sejm może nie zdążyć z przyjęciem zmian. I wtedy wiele -jeśli chodzi o pomostówki i wcześniejsze emerytury- może się zdarzyć. Gazeta" przedstawia trzy warianty zmian: meryturaipdimosto-wymi, rcześniejszyirariery-turami przedłużonymi o rok oraz radykalne rozwiązanie z wygaśnięciem wszelkich przywilejów. Sprawdź, który wariant jest dla ciebie najkorzystniejszy, i trzymaj kciuki, żeby właśnie on się zrealizował.

WARIANT 1

Sejm zatwierdza ustawę, pomostówki wchodzą w życie w 2008 roku, koniec z wcześniejszymi emeryturami.

Właśnie takie propozycje chce zrealizować rząd – jeśli nic nie stanie mu na przeszkodzie.

Odpowiedzialny za reformę emerytalną wicepremier Przemysław Gosiewski zapewnia, że do końca roku uchwali ustawę, która system emerytalny przewróci do góry nogami. Ale zmiany dotyczą tylko urodzonych wiatach 1949-68 (co czeka urodzonych po 1968 roku -jutro).

I tak, wcześniejsza emerytura będzie się należeć osobom, które do 31 grudnia 2007 r. spełnią obowiązujące warunki (sprawdź w wariancie II). A jeśli ktoś ich nie spełni będzie dostawał mniej korzystną pomostówkę. Zgodnie z nowymi przepisami od 2008 r. wcześniejsze emerytury zastąpi emerytura pomostowa. Ale uwaga! Rząd znacznie skrócił listę zawodów uprzywilejowanych. Pomostówki dostaną tylko osoby pracujące w szczególnych warunkach lub wykonujące prace o szczególnym charakterze. Emerytalne przywileje zachowa 38 grup pracowników. Ponad 60 przywileje straci, np. bileterki kas PKP, pracownicy NIK, dziennikarze, aktorzy. Razem – 400 tys. osób.

Zawiłości wyjaśniamy na przykładach pytań naszych czytelników. Pan Józef z Torunia – pracuje jako maszynista. Czy będzie miał szansę na pomostówkę

Miesiąc temu rząd dopisał do listy zawodów uprzywilejowanych 28 stanowisk pracy na kolei – m.in. dyżurny ruchu, maszynista, konduktor. W sumie ok. 300 tys. osób. Tak więc pan Józef pomostówkę dostanie. Na wcześniejszą emeryturę można odejść zwykle 5 lat pized wyznaczonym wiekiem emerytalnym, czyli w przypadku kobiety po ukończeniu 55 lat. A ile trzeba skończyć lat, żeby przejść na pomostówkę

Emerytury pomostowe będą wypłacane zazwyczaj przez pięć lat. A więc kobiety będą mogły iść na pomostwke
 w wieku 55 lat, a mężczyźni – 60. W niektórych zawodach – np. nauczyciel wośrodku specjalnym, wychowawca więzienny, dyżurny ruchu PKP – będzie można dostawać pomostówkę już 10 lat wcześniej, a więc kobieta w wieku 50 lat, mężczyzna -55 lat.

Pan Stanisław z Katowic – od 35 lat jest hutnikiem. Nie chce pracować do 65 lat. Chętnie skorzystałby z pomostówki, ale obawia się, czy z niej wyżyje. Jak wysokie będą pomostówki

Niższe niż wcześniejsze emerytury wypłacane dzisiaj. O ile To ma zależeć od tego, kiedy zakończymy pracę. Jeśli w ciągu najbliższych 2-4 lat, stracimy niewiele – ok. 200 zł (państwo dopłaci nam składki w postaci tzw. kapitału początkowego). Jeśli zal5-201at – świadczenie może być nawet o połowę mniejsze w porównaniu z emeryturami wypłacanymi obecnie (bo nie będzie już żadnego kapitału początkowego). Najniższa pomostówka ma stanowić 90 proc. minimalnej emerytury-dziś to ok. 540 zl.

Jeśli ktoś dzisiaj przechodzi na wcześniejszą emeryturę, pobierają w pierwotnie ustalonej wysokości do końca życia. Pomostówki będą wypłacane tylko między odejściem z pracy a osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego (60/65 lat – kobiety/mężczyźni). Pomostówkę zastąpi wtedy zwykła emerytura. Ile będzie wynosić Jeszcze nie wiadomo. Pani Irena, nauczycielka z Warszawy – chciałaby przejść na emeryturę pomostową w przyszłym roku. Ale lubi uczyć, dlatego pytała dyrektora o możliwość pracy na pół etatu. Niepokoi się, czy w ogóle będzie miała prawo dorobić w szkole.

… Więcej Gazeta Wyborcza