Czasem warto kupić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością…

Rzeczpospolita , autor: Patrycja Tomala , oprac.: GR

lip 24, 2007

Gdy mamy pomysł na biznes oraz wspólnika, to chcielibyśmy jak najszybciej zacząć działać. Jednocześnie pragniemy mieć pewność, że formuła prowadzenia interesów będzie bezpieczna. Warto wtedy rozważyć jako formę współpracy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest przede wszystkim bardzo dogodną formą prowadzenia działalności z innymi osobami. Pozwala w rozsądny sposób ograniczyć ryzyko biznesowe.

Korzyści dla wspólników

W porównaniu ze spółką cywilną lub spółkami osobowymi prawa handlowego jej utrzymanie jest droższe, ale w zamian wspólnicy mogą liczyć na ograniczenie odpowiedzialności i przejrzystość rozliczeń. Ta forma współpracy wspólników jest szczególnie polecana wtedy, gdy jeden ze wspólników finansuje biznes i nie uczestniczy bezpośrednio w jego prowadzeniu, a drugi wspólnik, będąc członkiem zarządu, interes ten prowadzi. Również w sytuacji, kiedy w grę wchodzą poważne obciążenia majątkowe związane z prowadzeniem biznesu, warto wybrać spółkę z o.o. jako formę współpracy.

Kolejnym atutem tej formy działalności jest łatwość zbycia przedsiębiorstwa. Wystarczy sprzedać udziały i automatycznie wszelkie umowy, licencje, koncesje, klienci itd. przechodzą wraz z własnością spółki pod kontrolę nowych wspólników. Plusem jest też możliwość dokapitalizowania spółki przez przyjęcie nowych wspólników.

Korzystnym rozwiązaniem możliwym do wprowadzenia w spółce z o.o. jest wynajęcie profesjonalnego zarządcy w sytuacji, gdy wspólnicy sami nie chcą, nie mogą lub nie potrafią nią zarządzać. Zatrudniony członek zarządu ponosi odpowiedzialność za swoje działania. Właściciele spółki mogą zaś kontrolować jego działania, a odpowiedzialność własnym majątkiem ograniczają do wartości udziałów.

Cierpliwy zakłada sam

Spółkę z o.o. można założyć samemu. Trwa to w sądzie, w zależności od umiejętności i szczęścia zakładającego, od tygodnia do ośmiu miesięcy (jeśli wszystko idzie nie tak). Jest też najtańsze – średni koszt opłat to niecałe 4 tys. zł.

Procedura zakładania nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga dużej dokładności i cierpliwości. Instrukcję zakładania takiej spółki można znaleźć w Internecie lub w dostępnych w księgarniach poradnikach.

Czasami do pomocy warto zatrudnić prawnika, który podpowie wspólnikom np., jakie korzystne rozwiązania mogą zawczasu zawrzeć w umowie spółki. Pozwala to uniknąć poprawiania umowy spółki w przyszłości. Każda późniejsza zmiana umowy spółki kosztuje bowiem ok. 1,8 tys. zł.

Zaletą zakładania spółki od podstaw jest to, że można ją idealnie dostosować do swoich potrzeb. Wybrać nazwę, siedzibę, dokładny zakres działalności itd.

… Więcej Rzeczpospolita