Niektóre pomysły dyskryminują kobiety…

Rzeczpospolita , autor: Aft , oprac.: GR

lip 24, 2007

Pracodawcy uważają, że rząd rozbudza oczekiwania społeczne związane z przyszłymi emeryturami. Zarzucają mu też brak konsekwencji.

– Rząd równocześnie wprowadza emerytury małżeńskie, tłumacząc to troską o rodzinę, oraz proponuje różne tablice trwania życia dla kobiet i dla mężczyzn, co jest rozwiązaniem dyskryminującym dla pań – mówił Zygmunt Kostmewicz, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń, na spotkaniu z dziennikarzamL

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przypomina, że w nowym systemie emerytury zależeć będą od tego, ile kto uzbiera. Nie wiadomo więc, jak wiele osób będzie miało tak wysokie oszczędności emerytalne, ie wystarczy na świadczenie dla nich i dla małżonka. Lewiatan przestrzega przed rozbudzaniem oczekiwań.

– Tylko niewielu mężczyzn stać będzie na opłacenie emerytury dla niepracujących żon – uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana.

Konfederacja zwraca uwagę, że wprowadzenie różnych tablic długości przeciętnego życia dla kobiet i mężczyzn, na podstawie których liczy się wysokość emerytury, dyskryminuje kobiety i jest niezgodne z unijnymi ustaleniami…
Więcej Rzeczpospolita