Dziś niepełnosprawni będą protestować przed urzędem miasta…

DZIENNIK ZACHODNI , autor: Piotr Piesik , oprac.: GR

sie 7, 2007

Oddajcie ulgi

Kilka tysięcy podpisów zebrano już pod społecznymi listami poparcia inicjatywy uchwałodawczej przywrócenia niepełnosprawnym z lekkim upośledzeniem narządów ruchu, bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Wprawdzie podpisy te nie mają mocy prawnej, lecz mogą stanowić środek nacisku na Radę Miasta, która będzie musiała zmierzyć się z problemem ulg. Dziś, o 9 rano odbędzie się też protest przed magistratem. Odczytane zostaną postulaty pod adresem radnych i prezydenta miasta. Organizatorzy liczą na to, że któryś z włodarzy do nich wyjdzie i wyjaśni, co samorząd zamierza z tym przysłowiowym fantem zrobić.

ZLIKWIDOWANIE PRZEZ RADNYCH DARMOWYCH PRZEJAZDÓW DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I CZŁONKÓW RODZIN PRACOWNIKÓW MPK WYWOŁAŁO W MIEŚCIE PRAWDZIWĄ BURZĘ. Większość kierowców i motorniczych MPK wzięło nawet 1 czerwca urlopy na żądanie, by zaprotestować przeciw odebraniu przywilejów. Osoby z grupami inwalidzkimi takiej siły przebicia nie miały.

– Nikt nie zatroszczył się o tych ludzi, dlatego postanowiłem przy pomocy Ruchu Obrony Bezrobotnych podjąć akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o zmianę tej uchwały Wiem, że od strony prawnej one nie mają znaczenia, lecz poparcia kilku tysięcy ludzi radni nie będą mogli ot tak po prostu zlekceważyć. Kiedy zrobiliśmy pierwsze spotkanie, oczekiwaliśmy może 50 osób, przyszło kilka razy więcej – mówi Adam Łazarz, inicjator akcji.

Adam Łazarz twierdzi, że ulgi niepełnosprawnym odebrano niesprawiedliwie, dlatego organizuje protest przed częstochowskim magistratem.

Więcej Dziennik Zachodni.