Zwolnienia grupowe w radzie ministrów…

Gazeta Wyborcza , autor: . Vad , oprac.: GR

sie 13, 2007

Ryszard Legutko na ministra edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska do Ministerstwa Pracy

Rada Polityczna PiS wobec destrukcyjnych i nielojalnych działań Samoobrony i LPR przesądzających o rozpadzie koalicji" upoważniła w sobotę Jarosława Kaczyńskiego do usunięcia z rządu koalicyjnych ministrów. Minister edukacji, wicepremier Roman Giertych (LPR), po rozmowie z premierem oznajmił, że w poniedziałek zostanie odwołany. Dymisje czekają również: Rafała Wiecheckiego (LPR), Annę Kalatę i Andrzeja Aumillera (Samoobrona). Premier nie skomentował tych zapowiedzi.

Przegrany wychowawca IV RP.

Giertych został ministrem edukacji w maju 2006 r. W lipcu maturzystom, którzy oblali jeden przedmiot, dał mimo to świadectwo i rozciągnął tę zasadę na następne lata. Trybunał Konstytucyjny kazał się mu z amnestii wycofać.

Wprowadził mundurki w podstawówkach i gimnazjach, ocenę z religii włączył do średniej, uzależnił wybór kuratorów od MEN.

Z Giertychem odejdzie wiceminister Mirosław Orzechowski (LPR). Piewca usunięcia teorii ewolucji z nauczania (bo to materiał na film science fiction, a nie nauka") i zakazu propagandy homoseksualnej w szkołach.

Ryszard Legutko

Ostatni bój Giertycha to kanon lektur szkolnych. Chciał usunąć Goethego, Kafkę, Dostojewskiego, Conrada, Witkacego i Gombrowicza. Temu ostatniemu miał za złe nie patriotyczny życiorys i wątki homoseksualne". Lektury premier Kaczyński wymienia wśród powodów usunięcia Giertycha z rządu.

Według naszych informacji PiS chce przekazać edukację Ryszardowi Legutce, wicemarszałkowi Senatu. Legutko jest profesorem filozofii i wykładowcą UJ w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Minister bez sukcesu. Rafał Wiechecki w maju 2006 r. w wieku 28 lat objął Ministerstwo Gospodarki Morskiej utworzone za 6 mln zł, żeby zagospodarować kadry LPR. Zapowiedział, że przekopie Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji w żegludze po Zalewie Wiślanym. Kiedy Komisja Europejska zakazała naszym rybakom łowić dorsze, bo już trzykrotnie przekroczyli tegoroczny limit, Wiechecki zapowiedział zaskarżenię KE do Trybunału Sprawiedliwości, a rybakom dał do zrozumienia, że mogą łowić. Teraz KE może zabrać fundusze na rybołówstwo, a w przyszłym roku nie przyznać limitu na dorsze.

Pracę straci też wiceminister Rafał Borutko, wszechpolak znany z protestu w2005 r. przeciwko koncertowi chóru gejów we wrocławskiej filharmonii.

Miejsce Wiecheckiego ma zająć fachowiec" spoza PiS.

Minister ze stylistką. Anna Kalata (Samoobrona) objęła Ministerstwo Pracy w maju 2006 r. Chciała, żeby emerytury z II filaru wypłacał ZUS. Odrzucił to premier. Zapowiadała reformę urzędów pracy. Projektu nie ma. Jedyne efekty pracy jej resortu to projekt ustawy o telepracy i rozporządzenie o zatrudnianiu cudzoziemców zza wschodniej granicy.

Zatrudniła ludzi z Głosu Samoobrony". Od swoich urzędników odgrodziła się bramką elektroniczną. Zatrudniła stylistkę za pieniądze ministerstwa

Prawdopodobnie odejdzie z nią wiceminister Bogdan Socha, też z Samoobrony. Kalatę ma zastąpić Joanna Kluzik-Rostkowska odpowiedzialna za politykę prorodzinną- do czerwca była wiceministrem w Ministerstwie Pracy, ale przeniosła się do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego -nieoficjalnie dlatego, że nie mogła dogadać się z Kalatą.

Ogrodnik, budowniczy, gejzer. Andrzej Aumiller (Samoobrona), mgr inż. ogrodnictwa, w listopadzie został ministrem budownictwa To on zapewniał premiera o realność i PiS-owskiego programu budowy 3 mln mieszkań w ciągu ośmiu lat. Proponował, by emeryci, którzy oddadzą gminie mieszkanie, dostawali rentę. Chciał, żeby państwowe grunty przekazać pod budownictwo mieszkaniowe.

Więcej Gazeta Wyborcza.