Kolejny pomysł na abolicję dla zarabiających w wielkiej brytanii…

Rzeczpospolita , autor: Anna Grabowska , oprac.: GR

sie 16, 2007

Minister finansów powinien wydać rozporządzenie pozwalające nie pobierać zaległego podatku od Polaków, którzy do końca grudnia 2006 r. pracowali w Wielkiej Brytanii i nie zapłacili od tych zarobków PIT w Polsce

Z propozycją taką wystąpiła do Ministerstwa Finansów posłanka do Parlamentu Europejslciego Lidia Geringer de Oedenberg.

Chodzi o okres obowiązywania niekorzystnej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nakazującej rozliczać w Polsce zarobki uzyskane na Wyspach. Powodowało to konieczność dopłacania tysięcy złotych podatku.

Dziś, gdy umowa została zmieniona i dochody uzyskane od 1 stycznia 2007 r. nie muszą być już rozliczane w Polsce, wielu naszych rodaków chciałoby zainwestować w kraju zarobione na Wyspach pieniądze. Obawiają się jednak, że zwrócą tym uwagę władz skarbowych, a te każą im zapłacić podatek za pięć lat wstecz, doliczając jeszcze odsetki za zwłokę. Zdaniem posłanki jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby zaniechanie poboru podatku od takich osób. Można by to uzasadnić ich trudną sytuacją materialną, obowiązkową emigracją zarobkową oraz zachętą do powrotu do kraju, a przynajmniej do inwestowania w Polsce.

Z taką opinią zgadza się rzecznik praw obywatelskich, według którego obowiązująca do 31 grudnia 2006 r. metoda opodatkowania w kraju dochodów brytyjskich była niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa (art. 32).

– Tylko zaniechanie poboru podatku dochodowego od brytyjskich dochodów sprzed 2007 r. mogłoby to naprawić – uważa Janusz Kochanowski.

Więcej Rzeczpospolita.