Nie chcemy niepełnosprawnych…

EXPRESS BYDGOSKI , autor: . Interia.pl , oprac.: GR

sie 16, 2007

Zatrudnienie. Pracodawcy chcą zatrudniać przede wszystkim osoby zdrowe

Fałszywie interpretują termin niepełnosprawność", a problemy osób niepełnosprawnych są im obce.

Tak przedstawiają się wyniki badań, przeprowadzonych przez Grupę Trenerską Mentor na zlecenie organizatora kampanii społecznej W pełni zaradni" – Grupy Eskadra.

Celem badań było określenie postaw wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych. Badania przeprowadzono w trzech grupach: osób niepełnosprawnych, pracodawców oraz społeczności lokalnych.

– W społeczeństwie i wśród pracodawców wszystkie osoby niepełnosprawne, niezależnie od stopnia i rodzaju inwalidztwa, kwalifikowane są do tej samej kategorii – komentuje wyniki badań Agnieszka Libor z biura prasowego Projektu W pełni zaradni".

Czego się boją

– Jak pokazują badania, problem w negatywnym postrzeganiu niepełnosprawności leży nadal w mentalności społeczeństwa, a po drugie wynika po prostu z niewiedzy. Szczególnie niepokojąca jest ocena osób niepełnosprawnych w oczach potencjalnych pracodawców – uważa Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pracodawcy, pośród negatywnych stron zatrudniania osób niepełnosprawnych, wymienili m.in. prawo do dłuższego urlopu, prawo do dłuższej przerwy w czasie dnia pracy, częstsze absencje chorobowe czy trudności w kontaktach interpersonalnych.

– Zdaniem pracodawców, źródłem problemu jest troska o konkurencyjność własnego zakładu. Według nich, wynika to z faktu, iż mając do wyboru osobę niepełnosprawną i inną o tych samych kwalifikacjach i tak wybiorą tę drugą – informuje Agnieszka Libor.

Bardzo często pracodawcy rezygnują z zatrudnienia osób niepełnosprawnych, czego przyczyną jest niewiedza

Niepełnosprawny nie ucieknie

Z drugie strony pracodawcy, którzy mieli doświadczenia z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, chwalili swoich pracowników jako bardzo dobrych, oddanych, zaangażowanych i lojalnych". Twierdzili, że niepełnosprawni są dobrymi fachowcami w swoich dziedzinach, wdzięcznymi pracownikami, którzy po przeszkoleniu nie uciekną za granicę.

Ważnym wątkiem, poruszanym przez pracodawców, była także kwestia braku wiedzy o ewentualnych korzyściach płynących dla zakładu pracy w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Badani w tej grupie stwierdzili u siebie brak motywacji do zdobywania wiedzy o możliwościach zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Więcej Express Bydgoski.