Kup auto za pieniądze z pfron-u…

GAZETA WYBORCZA - KIELCE , autor: . Mon , oprac.: GR

sie 20, 2007

Nawet na 20 tys. zł dofinansowania mogą liczyć niepełnosprawni, którzy chcą kupić samochód, a ci, którzy nie mają jeszcze prawa jazdy, dostaną tysiąc złotych na zrobienie kursu. Po dłuższej przerwie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program Sprawny dojazd".

Na pomoc w kupnie samochodu mogą liczyć osoby zatrudnione lub uczące się o znacznej niepełnosprawności, a także rodzice, którzy potrzebują auta do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. Na nowe auto bez dodatkowych udogodnień wnioskodawcy mogą dostać maksymalnie do 16 tys., a z niezbędnym oprzyrządowaniem – do niemal 20 tys. zł.

Z kolei z dofinansowania kursu na prawo jazdy mogą skorzystać pełnoletnie osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Maksymalna dotacja to 1100 zl. Wnioski należy składać w siedzibie PFRON-u przy a1. IX Wieków Kielc 3 do 10 września.

Równocześnie PFRON uruchamia program Uczeń na wsi", który niepełnosprawnym z małych miejscowości i wsi ma pomóc w zdobyciu wykształcenia. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą liczyć na 2 tys., ponadgimnazjalnym -3 tys., a jeżeli do tego dochodzi czesne, to nawet na 4 tys. zł. Za te pieniądze młodzież może kupić pomoce szkolne, opłacić rachunek za internet, stancję czy dojazd do szkoły. Dodatkowo na dotację mogą też liczyć władze gmin. Na kupno busu mogą dostać nawet 100 tys., a autobusu – 200 tys. zł

Więcej Gazeta Wyborcza- Kielce.