Projekt ustawy łączącej urzędy i izby skarbowe oraz służby celne w Krajową Administrację Skarbową ujawnił wczoraj resort finansów. Jej przepisy mają wejść w życie i lipca 2008 roku. Dzięki reformie Skarb Państwa ma zaoszczędzić 150 mln zł rocznie.
W ostatniej chwili postanowiono dołączyć do likwidowanych instytucji także urzędy kontroli skarbowej. – Ta decyzja zapadła w wyniku uzgodnień międzyresortowych – wyjaśnił Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów. – Nowo powstająca instytucja przejmie więc również funkcje kontrolne. Będzie je sprawować wyodrębniona w ramach KAS Inspekcja Skarbowa.
Rewolucja, jaką po wejściu w życie ustawy zamierza przeprowadzić minister finansów, ma spowodować znaczną poprawę efektywności działania służb skarbowych i celnych, w tym w obrocie towarowym z zagranicą, oraz podniesienie bezpieczeństwa finansowego państwa" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Ponadto minister obiecuje powstanie administracji przyjaznej, kompetentnej i taniej".
Innego zdania są związkowcy reprezentujący poszczególne instytucje. Boją się, że zmiany mają tylko jeden cel: przeprowadzenie masowych zwolnień pracowników.
– Reforma jest nie do przyjęcia przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, gdyż nie przewiduje jakichkolwiek zasad i kryteriów ewentualnych propozycji dalszego zatrudnienia w nowych strukturach – argumentują związkowcy.
Resort finansów się zgadza, że reforma będzie wyzwaniem organizacyjnym, ale dzięki temu zwiększy się skuteczność działania służb. Co więcej, urzędnicy skarbowi mają zyskać większą niż dotychczas stabilizację zatrudnienia.
Korzyści będzie miał również budżet państwa z tytułu likwidacji stanowisk kierowniczych, zmniejszenia zatrudnienia, w tym osób pełniących służbę w umundurowaniu. W budżecie ma zostać co roku blisko 150 mln zł.
Więcej Rzeczpospolita.