Rząd nie prowadzi dialogu ze związkami i pracodawcami…

Gazeta Prawna , autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

sie 24, 2007

Nie będzie paktu społecznego

Rząd nie prowadzi dialogu ze związkami i pracodawcami

Rada Ministrów nie konsultuje z partnerami społecznymi projektów najważniejszych ustaw

Związki zawodowe i organizacje pracodawców: obecnie zawarcie umowy społecznej jest nierealne

Partnerzy społeczni będą kontynuować prace nad paktem bez udziału rządu

W trakcie funkcjonowania tego rządu nie będzie zawarta żadna umowa społeczna – twierdzą przedstawiciele związków zawodowych. Pracodawcy dodają, że strona rządowa łamie zasady prawidłowej legislacji, bo nie konsultuje z partnerami społecznymi ważnych projektów ustaw, np. dotyczących emerytur.

– Rozważaliśmy zawarcie tzw. małego paktu, który dotyczyłby wyłącznie pakietu ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych, ale nawet to się nie udało – tłumaczy Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, jedna z trzech największych centrali związkowych w Polsce, już odstąpiła od prac nad umową społeczną, protestując przeciwko ich ignorowaniu przez rząd.

Ważniejsze wybory

– Umowy społecznej nie będzie, bo skoro rząd nie był zainteresowany jej zawarciem, gdy był silny, to tym bardziej nie zrobi tego teraz, gdy funkcjonuje jako gabinet mniejszościowy – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Jego zdaniem w pracach w zespołach problemowych strona rządowa przedstawia swoje stanowisko, które nie podlega żadnym negocjacjom.

Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że jesienią czekają nas wybory parlamentarne.

… Więcej Gazeta Prawna