W komunikacji miejskiej
Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do ulgowych biletów za przejazdy pociągami i autobusami. Wymienionymi niżej ulgami nie są objęte przejazdy:
-w l klasie pociągów,
– pociągami InterCity i EuroCity
w komunikacji międzynarodowej,
– autobusami na liniach przyspieszonych, pospiesznych i ekspresowych
– tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej.
Prawo do 95-procentowej ulgi za przejazd pociągiem lub autobusem na podstawie jednorazowego biletu ma przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży osobie niewidomej albo osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Do 78-procentowej ulgi przy przejazdach pociągami i autobusami mają prawo:
* niepełnosprawne dzieci i młodzież,
* rodzic lub opiekun niepełnosprawnego dziecka (tylko na podstawie biletu jednorazowego).
Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do:
– przedszkola
– szkoły,
– szkoły wyższej,
– placówki opiekuńczo-wychowawczej,
– placówki oświatowo-wychowawczej,
– specjalnego ośrodka wychowawczego lub szkolno-wychowawczego,
– ośrodka umożliwiającego spełnienie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
– ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego,
– domu pomocy społecznej,
– ośrodka wsparcia,
– zakładu opieki zdrowotnej,
– poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
– na turnus rehabilitacyjny, a także powrót.
Do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w pociągach osobowych pospiesznych i ekspresowych uprawnieni są emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne.
Do 37-procentowej ulgi przy przejazdach pociągami osobowymi, pospiesznymi i ekspresowymi oraz autobusami (bez komunikacji miejskiej), na podstawie biletów jednorazowych są uprawnione
Miejsce postojowe
Możesz wystąpić o specjalne miejsce do parkowania, jeżeli:
masz orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności,
masz orzeczony umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, ale twoja niepełnosprawność dotyczy narządu ruchu lub jest związana z chorobami, które mają wpływ na sprawność ruchową (wymagane jest orzeczenie lekarskie), opiekujesz się osobą niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się i przewozisz ją.
Jeżeli miejsce parkingowe ma znaleźć się na drodze wewnętrznej (uliczce osiedlowej, podwórku kamienicy itp.), to o jego wyznaczenie zwróć się do zarządcy terenu, np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, administracji nieruchomościami lub do prywatnego właściciela.
Jeżeli miejsce parkingowe ma znaleźć się na drodze publicznej, wtedy wniosek o jego wyznaczenie trzeba złożyć w urzędzie miasta lub gminy, który takie miejsce przydzieli w miarę możliwości.
Inwalidzie wojennemu lub wojskowemu przysługuje prawo do 37-procentowej ulgi w komunikacji krajowej w 1. i 2. klasie pociągów oraz w autobusach komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej – na podstawie biletów jednorazowych. ł Inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przy przejazdach tymi samymi środkami transportu zbiorowego przysługuje ulga 78-procentowa. Do ulgi 95-procentowej w komunikacji krajowej w 1. i 2. klasie pociągów oraz w zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej komunikacji autobusowej uprawniony jest przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidów – na podstawie biletu jednorazowego.
Więcej Dziennik Łódzki