Zakładamy własną działalność – jak korzystnie rozliczać się…

Rzeczpospolita , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

wrz 3, 2007

Rozpoczynając działalność gospodarczą, pierwsze kroki kierujemy na ogół do urzędu gminy lub sądu, gdzie rejestrujemy firmę. Jednak równie ważny jak decyzja o rodzaju i sposobie prowadzenia działalności jest wybór formy opodatkowania. Od tego zależy, ile pieniędzy będziemy musieli oddać fiskusowi. Ale nie tylko. Rozliczenia podatkowe to także sporo biurokracji – trzeba gromadzić dowody poniesienia wydatków, wystawiać faktury, prowadzić różne ewidencje, składać deklaracje. Przy niektórych formach opodatkowania tej papierkowej roboty jest więcej, przy innych mniej. Zakładając firmę, powinniśmy też wziąć pod uwagę takie dodatkowe wydatki, jak zakup kasy fiskalnej, choć nie każda firma i nie od razu musi ją mieć. Musimy też pamiętać o dotrzymaniu terminów podatkowych.

Gdy w porę nie złożymy np. zawiadomienia o wyborze ryczałtu, podatku liniowego czy kwartalnych zaliczek, kolejną szansę dostaniemy dopiero w nowym roku.

Dziś wskazujemy, na co zwrócić uwagę, wybierając sposób opodatkowania firmy i jakie formalności załatwić w urzędzie skarbowym. Nasz poradnik kierujemy do najmniejszych firm, prowadzonych przez osoby fizyczne – samodzielnie i w spółce cywilnej lub osobowej spółce handlowej.

O formach prawnych prowadzenia działalności i o załatwianiu formalności związanych z jej rejestracją
napiszemy w jutrzejszej DF. Natomiast w środę będzie mowa o rejestracji w ZUS i zatrudnianiu pierwszego
pracownika.

…Więcej Przeczpospolita