Już od dziś firma SBA Euro z Opola pomoże za darmo osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. Wystarczy wysłać swoje CV.
Dla osoby niepełnosprawnej znalezienie pracy to ogromne wyzwanie – mówi Krzysztof Brożek z Opola, który od urodzenia jest niewidomy. -Z jednej strony trochę w tym winy samych niepełnosprawnych, którzy nie wierzą w swoje siły, a z drugiej pracodawców, którzy nie bardzo chcą mieć wśród swoich pracowników inwalidów.
Krzysztof pracuje w Radiu Park w Kędzierzynie -Koźlu. Przez dwa lata był współpracownikiem radia, a od kilku miesięcy zatrudniony został na części etatu. Wcześniej próbował swoich sił w kilku innych radiach w Opolu.
– Niepełnosprawny nie może liczyć na to, że ktoś go w domu znajdzie i zatrudni -uważa Krzysiek. – Trzeba wychodzić do ludzi i samemu szukać. Był taki moment, że nie wierzyłem, że uda mi się znaleźć stałe zatrudnienie. Dla osoby niewidomej barierą jest już dojście do miejsca pracy, a w przypadku radia – studio cyfrowe, do którego obsługi potrzebny jest wzrok.
– Chcieliśmy zatrudniać osobę niepełnosprawną, ale okazało się, że w Opolu nie ma instytucji, która zajmowałaby się kojarzeniem niepełnosprawnych pracowników z pracodawcami – wyjaśnia Mariusz Lang, szef biura SBA Euro z Opola.
Mariusz Lang uważa, że na rynku pracy istnieje luka. Jego zdaniem są firmy, które byłby zainteresowane zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, ale nie bardzo wiedzą jak i gdzie ich szukać. Często ogłoszenie w prasie to za mało.
– Niepełnosprawny, który chciałby za naszym pośrednictwem znaleźć pracodawcę wystarczy, że wyśle swoje CV – mówi Mariusz Lang. – Nie chcieliśmy, żeby rejestracja odbywała się za pomocą komputera i internetu, bo nie wszyscy mają do niego dostęp, a my chcemy, żeby z naszej usługi mógł skorzystać każdy. Dla osoby szukającej pracy jest całkowicie darmowa. Nasz pracownik będzie telefoniczne kontaktował się z szukającym pracy, zbierze dodatkowe informacje i będziemy dla niego szukać pracodawcy. Ważne, żeby pisząc CV wyrażał zgodę na przetwarzanie swoich danych. Tylko wtedy, zgodnie z prawem będziemy mogli umieścić taką osobę w bazie.
Krzysztof od urodzenia jest niewidomy. Nie mógł znaleźć pracy. Szansę otrzymał dopiero w Radiu Park w Kędzierzynie – Koźlu.
Pracodawca za pomoc w znalezieniu pracownika będzie musiał zapłacić 150 złotych. Standardowe stawki są dużo wyższe, bo wynoszą od jednej do nawet trzech pensji pracownika
Pomagać w pośredniczeniu w zatrudnianiu niepełnosprawnych będzie Powiatowy Urząd Pracy w Opolu oraz Opolska Izba Gospodarcza, która zrzesza przedsiębiorców.
– Nasi przedsiębiorcy gotowi są zatrudnić niepełnosprawnych pracowników biurowych, księgowych, informatyków – mówi Janusz Granat, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. – Wielu z nich jest dobrze wykształconych, ma ogromną wiedzę i dobrze byłoby ją wykorzystać w firmach.
Więcej Nowa Trybuna Opolska.