Superustawa dla zawodowych kierowców…

Rzeczpospolita , autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

wrz 4, 2007

Prawo do wcześniejszych emerytur, szczególne zasady wynagradzania kierowców, to rozwiązania, o które upominają się związki zawodowe

– Zmiany przepisów kodeksu pracy i innych ustaw, które określają warunki pracy kierowców, nie gwarantują pracownikom wystarczającej ochrony przed wyzyskiem i nadużyciami ze strony pracodawców w sektorze transportowym. Dlatego niezbędne jest podjęcie prac nad ustawami o zawodzie kierowcy i ustawą o zasadach wynagradzania kierowców – mówi Tadeusz Słoniewski, lider Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP.

Choroba i emerytura

Związkowcy domagają się przeprowadzenia badań lekarskich kierowców, aby ustalić przepisy dotyczące powstawania ich chorób zawodowych, oraz stworzenia takich warunków pracy, aby nie dochodziło do zachorowań na nie.

– Niewielu ludzi wie, jak bardzo niebezpieczna dla zdrowia jest praca kierowcy. Ze względu na warunki pracy ludzie wykonujący ten zawód cierpią na zwyrodnienia kręgosłupa, uszkodzenia słuchu, obrzęki lub zaniki mięśni. Z tego względu będziemy domagać się m.in. prawa do wcześniejszych emerytur – deklaruje Czesław Hadrian, przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców w Polsce.

Płace z ustawy

Zdaniem związkowców większość pracodawców zajmujących się transportem drogowym i przewozami pasażerskimi podpisuje umowy z wynagrodzeniem zbliżonym do płacy minimalnej. Od tej kwoty odprowadzane są składki do ZUS i zaliczki na podatek Ich zdaniem faktyczne zarobki kierowców są dużo wyższe.

– Praktyka jest taka, że pracodawca płaci pracownikowi drugą pensję w zależności od liczby przejechanych kilometrów, np. 0,03 euro za kilometr. Proszę sobie przeliczyć, ile kilometrów trzeba przejechać, by godnie zarobić. Takie zasady są przyczyną wypadków – uważa Tadeusz Słoniewski z WZZKRP.

Więcej Rzeczpospolita.