Niewiele osób rezygnuje z ofe…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

wrz 5, 2007

Emerytury I Nieco ponad 10 tys. osób rozwiązało dotychczas umowę z funduszem emerytalnym – wynika z danych ZUS. Według OFE liczba ta może być wyższa o kilka tysięcy. Wciąż jednak to ułamek ogólnej liczby uczestników II filara

Już prawie 4 tys. klientów opuściło OFE w tym roku. Umożliwiła to nowelizacja ustawy o funduszach, która od połowy stycznia 2007 r. pozwala rozwiązać umowę osobom, które mają prawo do wcześniejszej emerytury. Z nowych przepisów skorzystało 3126 klientów OFE. To niezbyt wiele, zważywszy, że z danych resortu pracy wynika, iż tylko kobiet z rocznika 1952 r. które mają' prawo do wcześniejszej emerytury, jest 28 tys.

Odwrót wojska

ZII filara mogą zrezygnować również członkowie służb mundurowych, czyli m.in. żołnierze, policjanci, pracownicy ABW, CBA czy Służby Więziennej. Z danych ZUS wynika, że klientami funduszy przestało być 712 funkcjonariuszy.

W obu przypadkach środki zgromadzone na rachunku klienta OFE, który rozwiązuje umowę, są przekazywane do budżetu państwa. – Osoby, które wychodzą z OFE, pozbywają się dość dużej kwoty pieniędzy. Czy chcą finansować budżet państwa .- pyta prof. Marek Góra z SGH.

Do tej liczby trzeba doliczyć 6,5 tys. osób, które zdaniem ZUS opuściły OFE przed styczniem. To osoby urodzonewlatachi949 – I968, którym w okresie wprowadzania reformy emerytalnej pozostawiono wybór mogły pozostać w Starym systemie albo uczestniczyć w nowym, wybierając jeden z funduszy. Wybór drugiej opcji z założenia wykluczał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Fundusze poszły jednak takim osobom na rękę i rozwiązywały z nimi umowę.

Z danych ZUS wynika, że łączna liczba osób, które przestały być klientami OFE, wynosi 10,3 tys. Według samych OFE ta liczba może być o kilka tysięcy wyższa, bo zakład prowadzi statystyki dopiero od maja 2005 r.

Więcej Rzeczpospolita.