Wcześniejsze emerytury jeszcze w 2008 roku

Gazeta Prawna , autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

wrz 5, 2007

Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie planują uchwalić ustawę przedłużającą do końca 2008 roku możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach.

Do Sejmu wpłynął w trybie pilnym rządowy projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Karty Nauczyciela. Według Biura Prasowego Sejmu, wkrótce zostanie mu nadany numer druku. Wiele także wskazuje na to, że pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się podczas trwającego posiedzenia Sejmu. Decyzję w tej sprawie ma wkrótce podjąć Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów. Natomiast jutro jest przewidziane drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach z FUS. Oba projekty – rządowy i poselski (autorstwa PSL) – dotyczą tej samej sprawy.

– Brak ustawy o emeryturach pomostowych powoduje konieczność wydłużenia o je- -. den rok obowiązywania obecnych przepisów przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Pozwoli to przygotować
nowe rozwiązania dotyczące osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach – uważa Tadeusz Cymański, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

Według Rajmunda Morica, przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej, jutro na posiedzeniu plenarnym odbędzie się drugie czytanie poselskiego projektu przygotowanego przez PSL.

– Projekt ten został rozpatrzony i jest już gotowe sprawozdanie komisji. Ponieważ wszystkie kluby poselskie popierają przedłużenie o rok obecnie obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury, ustawa ta powinna zostać uchwalona jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu – mówi Rajmund Moric.

– To prosty projekt, który nie budzi żadnych kontrowersji. Obecnie zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury będą bowiem obowiązywać jeszcze do końca 2008 roku. Uważam, że ustawa ta musi być uchwalona przed samorozwiązaniem Sejmu -mówi Mieczysław Kasprzak, poseł sprawozdawca tego projektu ustawy.

Więcej Gazeta Prawna.