Nikt nie pyta o wózek…

Głos Szczeciński , autor: Anna Miszczyk , oprac.: GR

wrz 7, 2007

Coraz więcej niepełnosprawych uczy się obsługi komputera i księgowości. Zdobywa też prawo jazdy. Powód Więcej pracodawców przyjmuje ich do pracy.

Bezpłatne kursy komputerowe organizuje Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Mogą z nich skorzystać osoby z urazami rdzenia kręgowego, poruszające się na wózkach inwalidzkich. W ośrodku szkoleniowym w Miętnem pod Warszawą niepełnosprawni uczą się obsługi komputera, projektowania stron internetowych, baz danych, grafiki komputerowej, obsługi programów biurowych czy księgowości. Tematy kursów zależą od zainteresowania chętnych.

– Coraz więcej przeszkolonych osób znajduje później pracę – mówi Krzysztof Lechniak, pełnomocnik regionalny FAR, prowadzący Punkt Aktywizacji Zawodowej. – Zapewne dlatego, bo w ogóle na rynku brakuje pracowników.

Fundacja chętnie pomaga ich znaleźć. Zamieszcza na swojej stronie ogłoszenia pracodawców.

Osoby z urazami rdzenia kręgowego mogą też bezpłatnie zrobić prawo jazdy. Kurs trwa 3 tygodnie. Przeprowadza się go także w ośrodku w Miętnem,któremu toyota podarowała trzy swoje samochody.

– Kiedy ja chciałem robić prawo jazdy, musiałem za to zapłacić. Rodzice brali na ten cel kredyt. Dziś można to zrobić bezpłatnie – mówi Krzysztof Lechniak.

Aby wziąć udział w kursach, należy przesłać do fundacji ankietę zgłoszeniową. Znajduje się ona na stronie www.far.org.pl. Osoby, które się zakwalifikują, dostaną zaproszenie.

By przystąpić do kursu samochodowego, trzeba mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wpłaca się też kaucję, która zwracana jest na końcu kursu. Uczestnik kursu płaci za badania lekarskie, dojazd na kurs i egzamin państwowy.

Więcej Głos Szczeciński.