Łatwiej jest pozyskać środki po roku działalności…

Rzeczpospolita , autor: Kinga Żelazek , oprac.: GR

wrz 11, 2007

Małe firmy, których kondycja finansowa dzięki dobrej koniunkturze z roku na rok się poprawia, mają coraz mniej trudności w uzyskiwaniu kredytów od banków.

W ofercie banków jest wiele rodzajów kredytów dla firm, począwszy od kredytów w rachunku bieżącym po odnawialne, obrotowe czy inwestycyjne. Najpopularniejszy wśród przedsiębiorców jest kredyt w rachunku bieżącym. Na ogół najłatwiej go uzyskać, ale i tak banki wymagają od firmy co najmniej rocznego okresu działalności. Zdaniem bankowców taka ostrożność wynika z tego, że bardzo dużo firm w pierwszym roku po starcie ogłasza upadłość.

Ostatnio niektóre banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów dla małych i średnich firm. Pojawiła się też oferta dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Od września taką specjalną propozycję dla osób prowadzących działalność krócej niż pół roku ma ING Bank Śląski. – Klient otrzymuje kartę z maksymalnym limitem 3000 zł bez żadnych dokumentów i formalności – informuje Joanna Maj er-Skorupa, rzecznik prasowy ING Banku.

Według Juliana Soi, dyrektora Departamentu Zarządzania Produktami dla Firm w Deutsche Bank PBC, wzrost zainteresowania kredytami firm dopiero rozpoczynającym  działalność stanowi wyzwanie dla banków. Bardzo trudno ocenić ryzyko związane z finansowaniem tego typu podmiotów.

Przykładowo w Deutsche Banku ocena ryzyka związanego z firmami prowadzącymi działalność w ramach sieci franczyzowych uwzględnia też działalność franczyzodawcy. Z kolei ocena zdolności kredytowej przedstawicieli wolnych zawodów oparta jest na zgromadzonych przez nich aktywach, a nie na osiąganych przychodach. Deutsche Bank ma również program finansowania inwestycji realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa w regionach o słabszym tempie rozwoju niż Warszawa.

Większe limity

Banki zwiększają Limity kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw przyznawane bez zabezpieczeń. Przykładowo Bank Zachodni WBK oferuje taki kredyt do 200 tys. zl, BPH do 150 tys. zł, a ING Bank Śląski do 100 tys. zł (dla firm działających ponad rok) lub do 200 tys. zł (dla tych, które są na rynku ponad dwa lata).

… Więcej Rzeczpospolita