Telepraca się opłaca…

NOWINY , autor: Monika Fołtyn , oprac.: GR

wrz 17, 2007


Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą telepracy. Oznacza to, że nadchodzą dobre czasy dla osób, które lubią same organizować sobie czas pracy, nie przesiadując ośmiu godzin w jednym biurze z kilkoma współpracownikami.

Telepraca jest elastyczną formą organizacji pracy, która zakłada wykonywanie jej przez pracownika poza zakładem pracy, najczęściej w domu, z wykorzystaniem technologii informatycznej. Na tę formę organizacji pracy czekali zarówno polscy pracownicy, jak i pracodawcy. Telepraca jest już od lat powszechnie znana i stosowana zwłaszcza w krajach zachodnich i w Ameryce. W Polsce uwarunkowania prawne w tej dziedzinie są nowe i raczkujące. W Gliwicach nie brakuje jednak przedsiębiorców, którzy taki system zatrudnienia wprowadzili w swoich firmach i dostrzegają jego pozytywne strony.

– Ze zjawiskiem telepracy spotkałem się już 10 lat temu na Zachodzie. Jest to powszechna, sprawdzająca się forma zatrudnienia, której popularność wciąż rośnie ze względu na szereg zalet, jakie ze sobą niesie. To przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, które nie są marnowane m.in. na dojazd do pracy. Korzyścią jest też możliwość zatrudnienia rzeczywiście najlepszych, np. fachowca mieszkającego w odległym mieście. Na takich zasadach współpracuję z biurem rachunkowym, z którym kontaktujemy się za pomocą faksów i e-maili, a spotkania bezpośrednie odbywają się w. razie konieczności, czyli nie częściej niż raz w miesiącu. Współczesne rozwiązania technologiczne sprzyjają i popularyzują ten rodzaj pracy – wyjaśnia Antoni Gryguś, prezes zarządu spółki z o.o. Biura Handlowo-Usługowego Wigry w Gliwicach.

Nowelizacja, którą uchwalił sejm, określa sposoby zatrudniania telepracowników, zasady wykonywania tego typu pracy i uszczegóławia co wolno pracodawcy, a co pracownikowi. Według nowego zapisu, telepracę będzie można podjąć lub przejść na ten system z innego, dotychczas realizowanego. Obowiązkiem pracodawcy będzie zapewnienie i dostarczenie pracownikowi narzędzi niezbędnych do wykonania powierzonej pracy, pokrycia kosztów ich instalacji oraz jego serwisu, ewentualnej konserwacji i pomocy technicznej. Ponadto pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia telepracownikowi niezbędnych szkoleń i ubezpieczenia.

Więcej Nowiny Gliwickie.