Wniosek można złożyć także po 2008 roku…

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

wrz 17, 2007


Osoby zainteresowane przejściem na wcześniejszą emeryturę nie muszą jeszcze składać do ZUS wniosku o jej przyznanie – mogą to zrobić także w kolejnych latach.

Choć przepisy przewidujące prawo do tego preferencyjnego świadczenia stracą moc pod koniec 2008 r., wystarczą wcześniej wypracowane przesłanki do przyznania tej emerytury.

Tak wynika z wyjaśnień przesłanych naszej redakcji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Kwestia terminu składania wniosków dotyczących przejścia na wcześniejszą emeryturę wzbudzała dotychczas spore kontrowersje. Tymczasem wiele osób nie chce zbyt wcześnie rezygnować ze swojej dotychczasowej pracy. Inne natomiast czekąją na to, że prezes GUS ogłosi w lutym nową wysokość kwoty bazowej potrzebnej do obliczenia tego świadczenia.

Przed sześćdziesiątką

Ministerstwo uspokaja, że po wejściu nowych przepisów w życie kobiety, które ukończyły lub do końca 2008 r. ukończą 55 lat życia, nie muszą składać wniosku o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2009 r. Datą z którą przestaną obowiązywać dotychczasowe zasady jest jedynie ostatecznym terminem na spełnienie warunków uprawniających do uzyskania tego świadczenia, a nie ostatecznym terminem na zgłoszenie wniosku o jego przyznanie. Wniosek o wcześniejszą emeryturę będą więc mogły zgłosić w każdym czasie.

Więcej Rzeczpospolita.