Miliardy na kopalnie…

Rzeczpospolita , autor: Barbara Cieszewska , oprac.: GR

wrz 18, 2007


Spółki węglowe dostaną w najbliższych siedmiu latach prawie 2,7 mld zł wsparcia z budżetu. Dotychczas państwo wpompowało już w nie ok. 42 mld złotych.

Dodatkowe miliardy dla spółek węglowych to efekt hojności posłów i senatorów, którzy przegłosowali pomoc zapisaną w ustawie o strategii dla górnictwa na lata 2007- 2015.

Z zapisów ustawy wynika, że z dopłat budżetowych najwięcej skorzysta notująca w tym roku straty Kompania Węglowa. Posłowie PiS przegłosowali poprawkę wydłużającą o dwa lata okres spłaty zobowiązań Kompanii wobec ZUS. Zamiast do 2013 r. KW będzie je spłacać do 2015 r. i zamiast 234 mln zł będzie rocznie płacić 176 mln zl Prawie 70 mln zł różnicy będzie pokrywał w tym czasie budżet państwa.

Pomoc kosztem innowacji

– Przedłużanie stanu nierównowagi w górnictwie i nieustanne dopłaty do branży do niczego dobrego nie prowadzą. Przed węglem są duże perspektywy, ale nie przed górnictwem w jego obecnym stanie. Wsparcie finansowe starego, tradycyjnego górnictwa w żaden sposób nie poprawia jego konkurencyjności Dopłacać będziemy miliardy złotych do spółki, która przynosi straty, podczas gdy blokuje się innowacyjne pomysły, jak projekt lubelskiej Bogdanki i Zakładów Azotowych Puławy – zauważa prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

Więcej Rzeczpospolita.