Zasiłek bez premii sprzed choroby pracownika…

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

wrz 21, 2007


Jeśli okoliczności przyznania premii wskazują, że miała służyć wyłudzeniu wyższego świadczenia, ZUS może jej nie wliczać do wysokości zasiłku chorobowego.

Taki wyrok Sądu Najwyższego zapadł w sprawie jednej z pracownic podprzemyskiego przedsiębiorstwa usługowo-budowlanego.

Danuta S. została tam zatrudniona pod koniec listopada 1999 r. jako pomoc kuchenna z pensją 670 zł. Już po miesiącu pracy dostała 1800 zł premii. Kilka dni później poszła na zwolnienie lekarskie z powodu złego stanu zdrowia. Najpierw ZUS odmówił wliczenia tej premii do wysokości zasiłku chorobowego. Sądy rejonowy i okręgowy podtrzymały tę decyzję. Ich zdaniem obowiązujący w tej firmie regulamin wypłacania premii i nagród nie przewidywał pomimo wszystko możliwości zawieszenia lub zmniejszenia premii w czasie choroby pracownika. Choć regulamin ten zawierał taki zapis, zgodny z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, było tam też napisane, że wypłata premii zależy od uznania pracodawcy.

Zarówno pracodawca, jak i Danuta S. złożyli skargę kasacyjną od tego wyroku, powołując się na inne orzeczenia SN, które zapadły w sprawie pracowników tej firmy Jak się okazuje, podprzemyskie przedsiębiorstwo jest znane zarówno w sądzie, jak i Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W styczniu 2002 r. np. z 63 pracowników zatrudnionych tam na etacie tylko 18 faktycznie pracowało w firmie.

Więcej Rzeczpospolita.