Garaż z taką stawką jak mieszkanie…

Rzeczpospolita , autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

wrz 24, 2007


Deweloper, który sprzedaje miejsce parkingowe, może je opodatkować 7-proc. VAT.

Zaakceptował to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 września br. (III SA/Wa 1052/07, serwis taxonline). Wcześniej na niższą stawkę zgodziła się Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 21 czerwca br., 1461/DCill/4407/14-7/07/EO).

Samodzielny lokal…

Czy oznacza to, że wątpliwości co do stawki VAT na garaże zostały już rozwiązane Nie. Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 marca br. (odpowiedź na interpelację poselską) wyraźnie podkreśliło, że obniżoną 7-proc. stawkę stosujemy tylko do obiektów budownictwa mieszkaniowego. A miejsce parkingowe to lokal użytkowy. Tak też uważają niektóre urzędy, np. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim (Interpretacja z 15 maja br., USIM/2-443/199/27/J/2007). Jego zdaniem .garaże traktowane są jako lokal użytkowy, ponieważ nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22 proc.

…czy część budynku

Z kolei zwolennicy niższej stawki argumentują, że miejsce postojowe jest częścią budynku mieszkalnego i także służy zaspokajaniu potrzeb jego mieszkańców. Dlatego przy jego sprzedaży przysługuje stawka preferencyjna 7 proc. Potwierdził to np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (I FSK 103/05). Sąd podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być sprzedawane odrębnie, gdyż nie są samodzielnymi lokalami użytkowymi. Jeśli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się w danym budynku, całość opodatkujemy jedną, obniżoną stawką.

Więcej Rzeczpospolita.