Bezrobotnych coraz mniej…

Gazeta Wyborcza , autor: Marzena Śniegucka , oprac.: GR

wrz 25, 2007


Polski rynek pracy ma się coraz lepiej. W Wielkopolsce stopa bezrobocia jest najniższa w kraju, wynosi 9,1 proc. Gorzej jest w zachodniopomorskim i lubuskim, ale i tam bezrobocie spada.

Można to stwierdzić analizując rynek pracy w lipcu tego roku. Tuż za nami jest Mąłopolska i województwo mazowieckie. – Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (9,1 proc.), małopolskie (9,3 proc.) oraz mazowieckie (10,0 proc). Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach; warmińsko-mazurskim (19,4 proc. zachodniopomorskim (17,4 proc), kujawsko-pomorskim (15,9 proc.) oraz lubuskim (15,5 proc.) – informuje Główny Urząd Statystyczny. Na szczęście w stosunku do lipca ubiegłego roku bezrobocie spadło we wszystkich województwach.

Optymistyczne lato

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu lipca 2007 r. stanowili 12,2 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w czerwcu 2007 r. -12,4 proc; w lipcu 2006 r. – 15,7-proc). Lipiec 2007 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Większa niż przed miesiącem była liczba bezrobotnych! nowo zarejestrowanych, m.in. ze względu na rejestrujących się absolwentów szkół ponadpodstawowych. Spadła natomiast liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z urzędów pracy. Mniej osób niż przed miesiącem i rokiem skreślono z ewidencji z powodu podjęcia pracy, jednak nadal jest to główna przyczyna wyrejestrowywania się. Do urzędów pracy zgłoszono mniej ofert pracy niż w czerwcu br., ale więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Więcej Gazeta Wyborcza – Gorzów.