Opłaca się szczepić pracowników…

Rzeczpospolita , autor: . Mrz , oprac.: GR

wrz 25, 2007


W najbliższym czasie pracowników dotknie fala zachorowań na grypę. Narażeni są także na inne choroby zakaźne, których można uniknąć dzięki szczepieniom.

Przepisy jednak nie przewidują żadnych preferencji dla pracodawców, którzy dbają o zdrowie swojej załogi. Koszt szczepionki jest bowiem traktowany jako świadczenie na rzecz pracownika, od którego trzeba odprowadzać podatki i składki na ZUS.

Grypa zazwyczaj trwa zbyt krótko, by zasiłek chorobowy zaczął wypłacać ZUS (dopiero po 34 dniu choroby). Niekiedy jednak niedoleczona infekcja może spowodować poważne komplikacje.

Tymczasem tylko pracownicy narażeni na poważniejsze choroby, typu żółtaczka, tężec czy kleszczowe lub japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny, błonica, są objęci obowiązkowymi szczepieniami na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (DzU z 2005 r. nr 250, poz. 2113). Dotyczy to oczywiście osób narażonych w miejscach pracy na kontakt z tymi chorobami.

Na liście obowiązkowych szczepień grypa nie występuje.

Więcej Rzeczpospolita.